Żółty samochód

Holowanie tirów – jakie są zasady?

Przy samodzielnym odholowaniu tira należy zachować szczególną ostrożność, w większości przypadków takim holowaniem muszą się zająć tylko profesjonaliści z pomocy drogowej, najlepsze firmy posiadają w swojej flocie specjalny sprzęt do transportu i tirów. Może zdarzyć się jednak tak, że będzie można samemu odholować tira bez konieczności angażowania lawety, są jednak pewne zasady, których trzeba przestrzegać, w innym przypadku w razie kontroli policji zapłaci się bolesny mandat. Jakich więc należy przestrzegać zasad, aby holowanie takiego pojazdu odbywało się zgodnie z prawem oraz z bezpieczeństwem dla innych pojazdów?

Kiedy nie wolno samodzielnie odholować tira?

Bardzo często może się zdarzyć, że przy holowaniu tira będzie potrzebna pomoc drogowa, jednak są w przypadki, w których ich pomoc będzie konieczna. W momencie, w którym tir ulegnie awarii na autostradzie bądź drodze ekspresowej, trzeba będzie wezwać profesjonalny zespół. Takim zespołem dysponuje firma DAHLKE zajmująca się holowaniem tirów w Gdańsku oraz pomocą drogową tirów w Gdańsku. Profesjonalne firmy takie jak ta, oferują pomoc na miejscu zdarzenia w przypadku awarii, którą da się naprawić na miejscu, przykładowo może być to wulkanizacja uszkodzonych opon.

Jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać podczas samodzielnego holowania tira?

W przypadku samodzielnego odholowywania tira, które jest zgodne z prawem, trzeba pamiętać o tym, że pojazd holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych, przy ograniczonej widoczności trzeba będzie korzystać ze świateł pozycyjnych. Holowany tir musi mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy na lewej tylnej części, musi on być widoczny dla innych pojazdów na drodze. Sprzęt, w jaki należy się wyposażyć przy holowaniu ciężarówki, będzie się różnił od tego, używanego przy holowaniu auta osobowego, w tym przypadku potrzebny będzie sztywny hol zamiast liny, której użycie jest zabronione. Kierowcy muszą szczególnie pamiętać o prędkościach, w terenie zabudowanym będzie to 30 km/h a poza terenem zabudowanym 60 km/h.