stolik kawowy

Drewniana ława – mebel z przeszłością czy z przyszłością?

Stoły i stoliki to niezwykle ważne elementy wyposażenia mieszkania, bez których trudno się obejść. Rodzajem stolika, który często spotykamy w salonie, jest ława drewniana. Jakie jest jej zastosowanie i czy faktycznie jest to potrzebny mebel? Czy tez raczej stanowi ona relikt przeszłości? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Perypetie stolika kawowego

Drewniana ława, określana też mianem stolika kawowego, to mebel z przeszłością. Jej historia sięga bowiem połowy XVIII wieku. Wtedy to rosnąca popularność kawy sprawiła, że dotychczasowe stoliki herbaciane zostały nazwane kawowymi. Ich kształt przez stulecia zmieniał się i ewoluował od kwadratowych do okrągłych, aż w końcu przybrał znany nam kształt prostokąta. Mebel taki wraz z nastaniem XX wieku stał się ważnym wyposażeniem salonu, na którym, oprócz stawiania filiżanek z kawą, można było położyć gazetę czy książkę.  Niepozorne ławy drewniane zaczęły cieszyć się sporą popularnością w czasach PRL. Meble te produkowane masowo w latach 60-tych były raczej koloru ciemnego i posiadały półkę. W latach 80-tych modne stały się szklane blaty, w jakie wzbogacone zostały drewniane ławy.  Czy historia ta oznacza, że ława drewniana powinna już odejść do lamusa? Nic bardziej mylnego.

Drewniana ława jako mebel z przyszłością?

Obecnie ławy drewniane wracają do łask i słusznie. Są one bowiem niezwykle przydatnym elementem wyposażenia każdego salonu czy pokoju dziennego. Ławy drewniane możemy wykorzystać nie tylko do serwowania kawy czy herbaty dla gości, lecz także odłożenia pilota do telewizora, gazet czy książek, zwłaszcza jeżeli stolik taki posiada praktyczną półkę. Ławy drewniane o różnych kształtach, w stylu nowoczesnym i imitującym stare meble, można znaleźć u producenta mebli drewnianych K&D. To jednak nie jedyne warianty, w jakich występują stolik kawowe. Popularność stylu loftowego sprawiła, że drewniane ławy występują też w wersji z metalowymi nogami czy stelażem. Często stosuje się też szkło jako element ozdobny stolika kawowego, który wykorzystuje się jako blat lub szklaną półkę.

Czy wobec tego ława drewniana to mebel wyłącznie do salonu?  Absolutnie nie. Ławy takie znajdują zastosowanie także w poczekalni u lekarza czy dentysty oraz w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych. W takich miejscach stoliki kawowe skutecznie tworzą domową i przyjazną atmosferę, stanowiąc bardzo praktyczny, ale też atrakcyjny wizualnie element aranżacji wnętrz.