W obecnych czasach coraz więcej osób stara się żyć ekologicznie, czyli w zgodzie z otaczającym środowiskiem naturalnym. Wśród społeczeństwa podejmowanych jest coraz więcej działań zmierzających do oszczędności energii i wody oraz świadomego gospodarowania odpadami (zero waste). Trend ten widoczny jest również w nowoczesnym budownictwie. Jeśli chciałbyś wybudować dom w stylu eko, a nie wiesz, czym taki budynek powinien się charakteryzować, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.
Jakich materiałów użyć do budowy ekologicznego domu?
Podczas budowy ekologicznego domu należy sięgać po materiały naturalne. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście drewno. To surowiec w pełni odnawialny, którego wykorzystanie nie zaburza naturalnej harmonii panującej w przyrodzie.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, oferującego praktyczne urządzenia i akcesoria do domu: Drewno jest pozyskiwane w sposób zrównoważony, dlatego stanowi najważniejszy element konstrukcyjny w większości domów w stylu eko. W budynkach tych tworzy się z niego ściany, stropy i podłogi. Poza drewnem do wykończenia obiektów ekologicznych stosuje się także materiały takie jak kamień, cegła, szkło czy naturalny tynk.
Wykorzystanie odnawianych źródeł energii, czy ważny wyznacznik domu w stylu eko
Nowoczesne budownictwo ekologiczne charakteryzuje się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na szeroką skalę. Ma to realny wpływ na ochronę naturalnej przyrody, a dodatkowo prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacji obiektu. Dobrym przykładem pozyskiwania energii z odnawianych źródeł są panele fotowoltaiczne, pozwalające na efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Naturalna energia ze słońca może służyć do zasilania urządzeń grzewczych.
Innym polecanym rozwiązaniem jest montaż mat grzewczych oraz folii na podczerwień. Szczecin to jedno z miast, w którym inwestorzy chętnie sięgają po te produkty. Folie z powodzeniem mogą pełnić funkcję zarówno podstawowego, jak i dodatkowego ogrzewania pomieszczeń. To jeden z najpopularniejszych systemów ogrzewania stosowanych w energooszczędnym budownictwie jednorodzinnym.
Oświetlenie domu ekologicznego
W trakcie wznoszenia domu zgodnego ze standardami budownictwa ekologicznego niezwykle istotna jest kwestia oświetlenia. Budynek w jak największym stopniu powinien być oświetlony naturalnym, a co za tym idzie, darmowym światłem. Duży wpływ na ilość naturalnego światła dostającego się do wnętrz ma rodzaj stolarki okiennej. W nowoczesnych obiektach mieszkalnych coraz częściej stosowane są wielkoformatowe okna o dużych przeszkleniach. Należy jednak pamiętać, by zastosowane systemy zapewniały odpowiedni poziom izolacji termicznej. Nie od dziś wiadomo, że im większe okna, tym więcej ciepła się przez nie ulatnia.
Dla optymalnego wykorzystania naturalnego oświetlenia ważny jest też prawidłowy rozkład pomieszczeń. Powinien być on zgodny z kierunkami świata i obiegiem słońca. Salon, czyli miejsce, w którym mieszkańcy spędzają najwięcej czasu, warto zaplanować od strony południowej, natomiast pokoje sypialne od północy.