ubrania

Dobrej jakości bielizna termoaktywna – czyli jaka?

Osoby, które regularnie uprawiają jakąkolwiek aktywność fizyczną na świeżym powietrzu nie chcą oczywiście zawieszać swoich treningów podczas chłodniejszych miesięcy. Na szczęście nie są one skazane na na przykład, bieganie, granie w piłkę czy jazdę na rowerze w grubych kurtkach czy w chłodzie. Szeroko dostępne są bowiem produkty sprzedawane pod zbiorczą nazwą bielizny termoaktywnej. Czym jednak właściwie są takie ubrania i jak wybrać taką bieliznę, która będzie spełniać nasze oczekiwania?

Czym jest bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna to specjalny rodzaj odzieży, który ukierunkowany jest pod stosowanie podczas treningów na świeżym powietrzu w chłodniejszych warunkach. Komfort cieplny jest bardzo ważny nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także w celu utrzymania naszego organizmu w zdrowiu. Choć podczas ćwiczeń tego nie czujemy, źle dobrane ubrania mogą sprawić, iż nasze ciało się wyziębi, a to będzie swoistym otwarciem bram przed bakteriami oraz wirusami. Bielizna termoaktywna działa na wiele sposobów, aby sprawić, iż będziemy mogli bezpieczne trenować w chłodzie.

Najważniejszym zadaniem bielizny termoaktywnej jest termoregulacja. Tego typu ubrania działają w taki sposób, aby temperatura naszego ciała ciągle utrzymywała się na poziomie 36,6 stopni Celsjusza. By taki efekt mógł zostać uzyskany, tego typu odzież ochronna odprowadza pot i wilgoć z powierzchni skóry. To właśnie bowiem odparowywanie potu najszybciej nas schładza i o ile latem jest to efekt mile widziany, szczególnie jeżeli zmagamy się z upałem, o tyle podczas wykonywania aktywności fizycznych zimą nie jest już to aż tak dobry dla nas proces.

Czym charakteryzuje się dobra bielizna termoaktywna?

By bielizna termoaktywna mogła w pełni spełniać swoje zadanie, musi ona bardzo dobrze przylegać do naszego ciała. Tylko w takim wypadku bowiem pot będzie mógł być odpowiednio odprowadzany z naszej skóry. Dodatkowo bielizna musi pozwalać naszej skórze oddychać, czyli przepuszczać parę wydzielaną przez nas, a także być wodoodporna, co będzie bardzo ważne w momencie, gdy będziemy trenowali w deszczu bądź śniegu.