drzwi

Czym są tzw. antypaniki do drzwi?

Antypaniki to niezwykle istotne elementy w systemach zabezpieczeń budynków, które ułatwiają ewakuację w sytuacjach awaryjnych. Czym dokładnie są antypaniki do drzwi i w jakich obiektach mają zastosowanie?

Jakie funkcje pełnią antypaniki?

Termin „antypanik” odnosi się do specjalnych mechanizmów zamykających montowanych w drzwiach ewakuacyjnych. Mają na celu ułatwienie szybkiego otwarcia drzwi w sytuacjach kryzysowych nawet wtedy, gdy z zewnątrz są one zamknięte na klucz. Dzięki antypanikom ludzie mogą ewakuować się z budynku bez zbędnych opóźnień, co znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo. Rozwiązania tego rodzaju można znaleźć m.in. na stronie akcesokucia.pl.

Rodzaje klamek antypanicznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje klamek antypanicznych, które można dopasować do różnorodnych drzwi i ich zastosowań. Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić ich dwa główne typy: nawierzchniowe i wpuszczane.

Antypaniki do drzwi dzieli się także ze względu na ich funkcje. W ten sposób wyróżnia się klamki antypaniczne typu B, C, D i E. Czym się od siebie różnią?

· Antypaniki typu B – gdy zamek zamknięty jest kluczem, umożliwiają swobodne wyjście na zewnątrz, ale nie wejście do środka. Wejście możliwe jest po otwarciu drzwi kluczem.

· Antypaniki typu C – gdy zamek zamknięty jest kluczem, umożliwiają swobodne wyjście na zewnątrz, ale nie wejście do środka. Wejście możliwe jest o odryglowaniu drzwi za pomocą klucza i pozostawieniu go w zamku.

· Antypaniki typu D – gdy drzwi są zamknięte na klucz, można swobodnie opuścić pomieszczenie, a następnie do niego wrócić – zamek otwiera się z obu stron po otworzeniu drzwi od wewnątrz.

· Antypaniki typu E – gdy drzwi są zaryglowane, można swobodnie opuścić pomieszczenie. Z zewnątrz zawsze można wejść tylko za pomocą klucza.

Zastosowanie antypanik

Antypaniki do drzwi mają zastosowanie w wielu różnych obiektach, takich jak:

· budynki użyteczności publicznej,

· obiekty sportowe,

· budynki biurowe,

· lotniska, stacje kolejowe, dworce autobusowe,

· zakłady produkcyjne oraz magazyny.

Zastosowanie antypanik do drzwi jest nie tylko kwestią przestrzegania przepisów prawa, ale również dbałości o bezpieczeństwo osób znajdujących się w danym budynku. Warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz certyfikaty potwierdzające zgodność z polskimi normami.