Pompy są urządzeniami o bardzo szerokim zastosowaniu, które dzięki zróżnicowanym konstrukcjom mogą być również używane w wielu procesach. Co warto wiedzieć na temat pomp perystaltycznych, nazywanych również pompami jelitowymi?
Pompka perystaltyczna – co to za rodzaj pompy?
Głównym zadaniem pomp jest odpowiednie tłoczenie różnych mediów w instalacji. Takie samo zadanie ma pompka perystaltyczna, przy czym ze względu na jej budowę oraz sposób działania różni się ona od najpopularniejszych pomp używanych w przemyśle.
Konstrukcja pompy perystaltycznej polega na tłoczeniu medium z wykorzystaniem elementów jak karbowany pasek, wałek, rolki lub wirnik z krzywkami w zależności od jej wariantu.
Tego typu pompy wyróżniają się pełną szczelnością, a dzięki temu medium nie ma również kontaktu z samą konstrukcją urządzenia. To powoduje, że wyróżniają się one wieloma zaletami i dzięki nim zyskały zastosowanie w różnych branżach.
Jak działa pompka perystaltyczna?
Do pompy perystaltycznej podłączane są elementy instalacji – wejściowej i wyjściowej. Wewnątrz pompy znajduje się rurka, którą przepływa doprowadzone do niej medium. W trakcie pracy pompka perystaltyczna powoduje nacisk na rurkę w określonym kierunku, dlatego dochodzi wtedy do transportowania medium.
Tego typu pompki są zasilane najczęściej elektrycznie, dlatego mogą być one używane w praktycznie każdym miejscu, gdzie można podłączyć je do źródła energii.
Ze względu na taki tryb pracy pompka perystaltyczna jest również nazywana jelitowa, ponieważ przypomina ona pod tym względem naturalne ruchy perystaltyczne jelit służące do przenoszenia trawionego pokarmu.
Pompy perystaltyczne – najważniejsze zalety
Sposób pracy i budowa pompki jelitowej powoduje, że oferuje ona wiele zalet, między innymi są to:
-
Wysoka sprawność w transportowaniu różnych typów mediów,
-
Brak bezpośredniego kontaktu elementów konstrukcyjnych pompy z medium, co przekłada się na jej maksymalną szczelność,
-
Łatwe zasilanie elektryczne, które przekłada się na jej wszechstronne zastosowanie,
-
Niskie ryzyko awarii podczas pracy,
-
Bardzo wysoka precyzja dozowania, co powoduje, że sprawdza się ona w branżach, gdzie ma to duże znaczenie.
Do czego można wykorzystać pompkę perystaltyczną?
Tego typu pompki używane są z różnym mediami, na przykład mogą być to substancje gęste, w tym także agresywne, zanieczyszczone, pieniące się. Również nadaje się ona do transportowania płynów sterylnych.
Bardzo często pompka perystaltyczna używana jest w branżach chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej oraz medycznej.