Rozwinięciem skrótu HDS jest Hydrauliczny Dźwig Samochodowy – maszyna montowana na nadwoziu samochodu ciężarowego, która służy do załadunku i rozładunku różnego rodzaju towarów. Z hasłem tym wiąże się także często spotykane pojęcie transportu HDS: na czym on zatem polega i gdzie znajduje zastosowanie? Dowiedz się, zapoznając się z resztą naszego artykułu.
Hydrauliczny Dźwig Samochodowy – czym jest i do czego służy?
Jak już wyjaśnialiśmy, skrót HDS oznacza Hydrauliczny Dźwig Samochodowy, czyli samochód ciężarowy z zamontowanym ramieniem dźwigowym. Tego rodzaju maszyna może podnieść nawet do kilkunastu ton, a umożliwia nie tylko załadunek i rozładunek towarów, ale też przewiezienie ich do miejsca docelowego. Samochody HDS wyposażone są zwykle we wszelkie niezbędne akcesoria służące do przeładunku, m.in. haki, taśmy czy przystawki. Poszczególne pojazdy z tej grupy różnią się jednak od siebie parametrami, takimi jak:
- zasięg ramienia,
- udźwig.
O możliwości zastosowania Hydraulicznych Dźwigów Samochodowych zapytaliśmy inżyniera z fabryki maszyn XCMG-Europa:
Zastosowanie tego rodzaju dźwigów samochodowych jest bardzo szerokie. Przykładowo, wykorzystywane są przy wszelkich pracach przeładunkowych prowadzonych m.in. przez firmy budowlane i remontowe czy firmy zajmujące się wycinką drzew. Technologia HDS sprawdza się także przy wywozie odpadów wielkogabarytowych, a nawet w pomocy drogowej. Maszyny tego typu są bardzo uniwersalne i pozwalają zaoszczędzić wiele czasu, ułatwiając oraz przyspieszając załadunek i transport towarów.
Czy transport HDS wymaga posiadania uprawnień?
Jako że technologię HDS wykorzystuje się do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków, kierowanie Hydraulicznym Dźwigiem Samochodowym wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Aby prowadzić tego typu dźwig samochodowy zgodnie z prawem, konieczne jest ukończenie stosownego szkolenia. Jego koszt jest różny i w dużej mierze zależy od firmy organizującej dany kurs. Zdobyte uprawnienia ważne są przez 10 lat, a ich otrzymanie możliwe jest dopiero po zdaniu egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie uprawnień HDS nie wystarczy – pojazd tego typu jest jednocześnie samochodem ciężarowym, dlatego jego kierowca musi mieć także ważne prawo jazdy kategorii C.