siatka rolnicza

Charakterystyka i wykorzystanie siatek rolniczych

Rolnictwo – tak jak każda inna dziedzina ludzkiego życia – podlega stałemu unowocześnieniu. Co rusz pojawiają się innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na usprawnienie wykonywania rozmaitych prac rolnych. Jedną z takich innowacji jest niewątpliwie siatka rolnicza. Rolnicy, którzy do tej pory nie korzystali z tego produktu, często zastanawiają się, do czego on służy oraz czym się odznacza. Jeśli Ty także należysz do ich grona, przeczytaj tekst.

Czym jest siatka rolnicza?

Siatka rolnicza to funkcjonalne, wygodne w użytku akcesorium znajdujące zastosowanie przy zbieraniu materiału żniwnego. Służy ona głównie do owijania i wiązania balotów. Artykuł ten z powodzeniem zastępuje wykorzystywany w tym samym celu sznurek, który na ogół nie jest w stanie zapewnić belom siana takiej stabilności i trwałości, jak omawiana siatka.

Siatki rolnicze sprzedawane przez takie firmy, jak Centropack, na ogół produkowane są z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), czyli termoplastycznej żywicy powstałej z chemicznej cząstki etylenu. Tego rodzaju produkty z reguły odznaczają się wytrzymałością oraz odpornością na rozciąganie i szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV. To zapewnia możliwość ich użytkowania przez dłuższy czas. Standardowo na siatkach umieszcza się doskonale widoczny pasek ostrzegawczy w kolorze czerwonym, oznaczający koniec rolki. Lewa i prawa strona walca także na ogół różnią się między sobą kolorystyką. To umożliwia prawidłowy rozładunek beli.

Do wytworzenia siatki rolniczej niezbędne jest wytłoczenie folii z polietylenu, a następnie jej pocięcie na węższe taśmy przeznaczone do ulokowania na krosnach. Ostatecznie powstaje produkt z oczkami, który mimo swojej lekkości jest zdolny do utrzymania naporu ciężkiego, sprasowanego siana lub słomy.

Jak wybrać najlepszą siatkę rolniczą?

Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek rolniczych w rozmaitych cenach. Dlatego też wiele osób ma problem z doborem najlepszego dla siebie rozwiązania. Przy wyborze odpowiedniego artykułu trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Warto przede wszystkim zweryfikować, czy owinięte taką siatką baloty rzeczywiście zachowują swój pierwotny kształt. Dzięki temu bowiem w jednej beli można bez trudu zmieścić większą ilość siana, słomy albo kiszonki. Wysokiej jakości siatka rolnicza umożliwia również łatwe ustawianie stogów. Przed zakupem produktu należy również sprawdzić gęstość rozmieszczenia oczek na jego powierzchni. Im jest ona większa, tym mniejsze ryzyko przedostawania się fragmentów sprasowanego siana przez otwory.