bakterie azotowe

Bakterie azotowe – jaką rolę odgrywają w środkach ochrony roślin?

Rolnictwo wymaga stosowania wieku różnych dodatkowych środków, które pozwalają na ochronę roślin, a także na to, by mogły się odpowiednio rozwijać. W tym celu stosowane są na przykład bakterie azotowe. Gdzie można je kupić i jaką rolę odgrywają one w środkach ochrony roślin?

Czym są bakterie azotowe i gdzie można je kupić?

Bakterie azotowe to nic innego jak bakterie, które są w stanie zawiązać azot atmosferyczny. Po śmierci w glebie pozostawiają ten pierwiastek w niej, tym samym zapewniając odpowiednią ilość tego makroelementu roślinom. Dobre bakterie azotowe we Wrocławiu znajdziemy najszybciej z pomocą internetu.

Przeglądając sieć można zauważyć, że bakterie azotowe sprzedaje na przykład Firma Handlowa Bryś. Jest ona przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w oferowaniu różnego rodzaju produktów potrzebnych w rolnictwie oraz hodowli zwierząt. Oferuje ona między innymi karmy dla gołębi mdm we Wrocławiu, a także wiele innych różnych produktów, które są doceniane przez rolników.

Jaką rolę odgrywają bakterie azotowe?

Jak sama nazwa wskazuje zapewniają one azot. Zapotrzebowanie na ten makroelement potrafi wynosić nawet 66 kg N/ha. Dotyczy to gleb ciężkich. W glebach średnich zapotrzebowanie wynosi 62 kilogramy azotu na hektar, a gleby lekkie powinny zawierać około 49 kg N/ha. Wtedy rośliny zasadzone w takiej glebie posiadają odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu i można dzięki temu zadbać o odpowiednią ilość plonów, czyli po prostu większe zyski dla gospodarstwa.

Bakterie azotowe w potrafią zapewnić nawet ponad 20 kilogramów azotu na hektar, przez co są w stanie znacząco zmniejszyć zużycie nawozów azotowych, które są od nich znacznie droższe. Dzięki temu można bez strat w plonie oszczędzić sporo pieniędzy po prostu poprzez zmniejszenie zużycia nawozów mineralnych i zastąpienie ich znacznie tańszymi bakteriami azotowymi, które zapewniają stałą podaż tego makroelementu, gdyż azot z bakterii pozostaje w glebie przez cały okres wegetacji.