Alimenty na dziecko ile wynoszą?

Rozwód w ocenie sądu praz w świetle prawa jest ostatecznym dowodem na zakończenie związku małżeńskiego. Niestety pary coraz chętniej decydują się właśnie na takie rozwiązanie, a sprawa nieco bardziej się komplikuje w momencie, kiedy podczas trwania związku para doczekała się wspólnie dzieci. Jeśli w momencie trwania sprawy rozwodowej są one nieletnie, wówczas jedno z rodziców będzie musiało wywiązać się ze świadczenia alimentacyjnego. Jest to zobowiązanie pieniężne, orzekane przez sąd, które ma zostać przeznaczone na utrzymanie i wychowanie dzieci, do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Wobec tego co o alimentach warto wiedzieć?

Ile wynoszą najniższe alimenty 2022?

Alimenty, a raczej sam obowiązek alimentacyjny powstaje w momencie, kiedy rozwodząca się para posiada nieletnie dzieci i są orzekł prawdo do opieki nad nimi, dla jednego z byłych małżonków. Oczywistym jest fakt, że dorastające pociechy mają większe potrzeby, a rodzice mimo wszystko będą musieli je zaspokoić. Alimenty z puntu widzenia prawa to środki, które mają zostać przeznaczone na zaspokojenie podstawowych potrzeb dzieci tj. potrzeb rozrywkowych, edukacyjnych i innych, do momentu w którym dziecko nie osiągnie pełnoletności. Dla większości rodziców jednak ważne jest to, ile wynoszą najniższe alimenty na dziecko. Otóż można sobie powiedzieć, że przepisu Kodeksu Cywilnego nie określają wprost najniższej kwoty świadczenia alimentacyjnego. Zwykle jest ono orzekane na podstawie dochodu, czyli możliwości finansowych jednego z rodziców. Okazuje się bowiem, że sąd musi uwzględnić przy orzekaniu świadczenia alimentacyjnego wiele czynników. Niemniej jednak w niektórych sądach przyjęło się, że świadczenie alimentacyjne na niepełnoletnie dziecko wynosi 630 złotych miesięcznie. To właśnie tę kwotę przyjmuje się za najniższą w przypadku alimentów. Teoretycznie ma ona pozwolić na zaspokojenie podstawowych potrzeb nieletniego.

Ile się czeka na sprawę o alimenty 2022?

Sprawy alimentacyjne zwykle wiążą się z dość dużym stresem dla obojga z byłych partnerów. Muszą oni wiedzieć jednak, że sprawa o alimenty rzadko kiedy obywa się ze skutkiem natychmiastowym. Wynika to głównie z terminarzu sądu. Jednak ile trzeba będzie poczekać na sprawę sądową o alimenty? Otóż zależy od tego, czy wniosek o nie wpłynął razem z wnioskiem rozwodowym, czy też osobno. Jeśli wniosek o alimenty został złożony razem z pozwem rozwodowym, zwykle istnieje szansa, że świadczenie alimentacyjne zostanie orzeczone na tej samej sprawie, co rozwód. Niemniej jednak jeśli wniosek o alimenty został złożony już po sprawie rozwodowej, to na kolejną rozprawę trzeba będzie nieco poczekać. Zwykle zakłada się, że od momentu złożenia wniosku, upłynie okres od 2 do 3 miesięcy, zanim sprawa w sądzie rzeczywiście dojdzie do skutku. Niemniej jednak warto pamiętać, że jest to jedynie termin orientacyjny. W praktyce może się zdarzyć, że sprawa o alimenty odbędzie się znacznie wcześniej lub nawet także i nieznacznie później. Warto jednak wiedzieć, że świadczenie alimentacyjne działa wstecz. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli zostaną one orzeczone na 3 miesiące po złożeniu wniosku, to jedna ze stron zobowiązana jest do wypłacenia świadczenia nawet za te miesiące, które upłynęły od momentu złożenia wniosku do sądu właściwej instancji.

Czy alimenty wlicza się do dochodu 2022?

Kolejną kwestią, która z pewnością nurtuje wielu rodziców pobierających alimenty na dziecko, jest sprawa ich rocznego rozliczenia w urzędzie skarbowym. Warto więc wiedzieć, czy alimenty wlicza się do dochodu w 2022 roku i czy trzeba uwzględniać je w deklaracji podatkowej. Otóż okazuje się, że z punktu widzenia prawa, alimenty wypłacane na nieletnie dzieci nie podlegają opodatkowaniu. Co to oznacza w praktyce? Otóż tyle, że rodzice je pobierający nie są zobowiązani do uwzględniania ich w corocznym zeznaniu podatkowym. Alimentów na dziecko nie dolicza się także do kwot dochodów, które zostały uzyskane w danym roku podatkowym przez rodziców. Jednym słowem, nie uwzględnia się ich w deklaracji PIT.

Partnerem artykułu jest Kancelaria Sprawy Rodzinne Lucyna Szabelska