Promieniowanie ultrafioletowe, oprócz pięknej opalenizny, jest odpowiedzialne za zwiększone ryzyko powstawania groźnych zmian skórnych. Przyspiesza także w znaczącym stopniu procesy starzenia się naszej cery. Jest to główny czynnik środowiskowy, który potrafi wpłynąć na fizjologię skóry. Towarzyszy nam na co dzień, dlatego warto jest odpowiednio się chronić. Jak promieniowanie wpływa na naszą skórę? Podpowiadamy.
Promieniowanie ultrafioletowe – dlaczego jest tak niebezpieczne?
Wystawienie skóry na słońce bardzo szybko może objawić się opalenizną. Dla wielu osób jest to oznaka zdrowia. Mimo wszystko, wielu dermatologów ostrzega, iż nierozważne korzystanie z kąpieli słonecznych może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń na naszym ciele. Zarówno ekspozycja krótko-, jak i długotrwała będzie miała swoje konsekwencje. Można do nich zaliczyć oparzenia słoneczne lub rumień, a także fotostarzenie czy osłabioną odporność. W skrajnych przypadkach może także prowadzić do nowotworów skórnych.
Promieniowanie słoneczne, które dociera do Ziemi, składa się z trzech elementów. W 50% jest to światło widzialne. Na ten rodzaj promieniowania reaguje siatkówka naszego oka. Dzięki temu widzimy także kolory. Kolejne 40% to światło podczerwone, które odpowiedzialne jest za odczuwane ciepło. To ono może wywierać negatywnym wpływ na warstwę naczynkową. Pozostałe 10% to promieniowanie ultrafioletowe.
Je z kolei można podzielić na promienie UVA i UVB. Pierwsze z nich w dużym stopniu wpływa na przyspieszone starzenie się skóry. Nie są także zatrzymywane przez chmury, dlatego na nie jesteśmy narażeni przez całe swoje życie. Z kolei promienie UVB wnikają aż po głębokie warstwy naskórka. Pobudzają melanocyty do reakcji obronnej skóry, co może skutkować pojawieniem się rumienia bądź opalenizny.
Jak działa krem z filtrem? Dobieramy go do potrzeb skóry
Gdy już wiemy, dlaczego warto chronić swoją skórę przed niekorzystnym oddziaływaniem promieni słonecznych, warto jest zadać sobie pytanie: jak działa krem z filtrem i jak dostosować go do indywidualnych potrzeb? Przede wszystkim chroni on skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu wykazuje on również działanie przeciwstarzeniowe.
Stopień ochrony skóry oznaczony jest na każdym kosmetyku symbolem SPF, czyli Sun Protection Factor. Zgodnie z europejskimi standardami wyróżnia się cztery poziomy ochrony. Najniższe stężenie tego czynnika przyda się na co dzień, jednak jeśli wybieramy się na plażę, dobrze jest zastosować ochronę nawet 50+.