budowa domu

Papa termozgrzewalna – o czym mowa w praktyce?

Budowa domu pochłania wiele środków finansowych i niemało nerwów. Jest stresująca zwłaszcza dla tych inwestorów, którzy z budownictwem nie mają zbyt wiele wspólnego. Zobacz, czym jest papa termozgrzewalna i w jakim celu się ją stosuje. Jakie są zalety tego materiału?

Czym jest papa termozgrzewalna? Co warto wiedzieć na jej temat?

Papa termozgrzewalna to produkt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem – zarówno fachowców, jak też inwestorów. Powstaje na bazie bitumu modyfikowanego elastomerem SBS. To czyni ją elastyczną i giętką nawet wtedy, gdy za oknami panują ujemne temperatury. Papa jest ważnym elementem systemu hydroizolacyjnego, który znajduje zastosowanie nie tylko na balkonach czy tarasach, ale również na dachach czy w obrębie fundamentów budynku. Papę termozgrzewalną stosuje się w różnych systemach dachowych, chroniąc w ten sposób obiekt przed wilgocią.

W jaki sposób zbudowane są papy termozgrzewalne?

Papy termozgrzewalne są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Mogą mieć welon z włókniny szklanej, ale też osnowę z kompozytu czy poliestru. Niektóre są dodatkowo wzmocnione folią aluminiową. Zróżnicowanie materiałów czyni z papy termozgrzewalnej produkt o dość uniwersalnym zastosowaniu, który łatwo dopasować do indywidualnego projektu czy warunków panujących na placu budowy.

Dlaczego warto korzystać z papy termozgrzewalnej?

Pośród licznych zalet tego materiału hydroizolacyjnego znajduje się dobra ochrona przed wodą i wilgocią. Dotyczy to zarówno części podziemnych, jak i nadziemnych budynku. Bez wątpienia cenną właściwością papy termoizolacyjnej jest zniwelowanie pojawiania się wysp ciepła. Obecność dedykowanych do niej rozwiązań (takich jak kleje czy wpusty) czyni ją łatwą w montażu. Producent materiałów hydroizolacyjnych dba o zróżnicowanie materiałów, aby inwestor mógł łatwiej dopasować je do swoich potrzeb i możliwości. Stąd też papa termozgrzewalna występuje w wariancie samoprzylepnym, ale i klejonym.