Oleje przekładniowe – o jakich mowa w praktyce?

O tym, że należy wymieniać regularnie olej silnikowy wie praktycznie każdy właściciel pojazdu, który jest napędzany przy pomocy spalinowej jednostki napędowej. Wiele osób zapomina jednak o tym, że oleje przekładniowe również mają określoną żywotność i aby jak najlepiej zadbać o stan skrzyni biegów należy je wymieniać. Czym są oleje przekładniowe, które wybrać i co ile je wymieniać?

Które oleje przekładniowe wybrać?

Podobnie jak w wypadku olejów silnikowych i tu warto postawić na te od sprawdzonego producenta. Jednymi z najbardziej polecanych są oleje przekładniowe Total. Pochodzą one od uznanej francuskiej firmy petrochemicznej, która jest jedną z największych na całym świecie.

Na rynku dostępne są również oleje silnikowe Total. W ten sposób można postawić w pełni na odpowiednią ochronę naszej jednostki napędowej, a także skrzyni biegów. Wybór odpowiedniego oleju jest o tyle ważny, że to od niego zależy odpowiednia praca silnika i skrzyni biegów i jeśli wybierzemy olej kiepskiej jakości to znacznie szybciej może on wytracić właściwości, które posiada.

Czym różnią się oleje przekładniowe od silnikowych?

Największa różnica to przede wszystkim klasy lepkości. W olejach silnikowych zimowe sięgają do 25W, a oleje przekładniowe potrafią mieć nawet zimową klasę lepkości na poziomie 75W, czy też 80W. Letnie również się różnią, gdyż w wypadku olejów silnikowych najwyższą klasą jest 60. Oleje przekładniowe z kolei mają ją na poziomie nawet 140, a standardem jest 80 lub 90. Są jednak obecne również klasy lepkości takie jak 250 czy 190. Dzięki nim olej może skutecznie pokryć wszystkie elementy mechaniczne w skrzyni biegów.

Taka różnica w klasach lepkości wynika z tego, że skrzynia biegów potrzebuje kompletnie innych parametrów. W niej olej służy tak samo jak w silniku do smarowania elementów mechanicznych, by zmniejszyć tarcie oraz wytwarzane ciepło. Do tego oleje przekładniowe w bardzo dużej części odpowiadają z to, by ciepło, które powstaje w skrzyni biegów z niej skutecznie odprowadzać.