napoj izotoniczny

Napoje izotoniczne – kto powinien po nie sięgnąć?

Coraz częściej można usłyszeć lub zobaczyć reklamy napojów izotonicznych. Mają one być dużo lepszą alternatywą dla wody mineralnej dla tych, którzy ciągle są w ruchu i np. uprawiają sport. Jest w tym dużo prawdy, ale należy uważać na potrzeby swojego organizmu i pamiętać, że przesada nigdy nie jest dobra.

Kiedy wskazane są napoje izotoniczne?

Wszelkie produkty spożywcze, w tym napoje, powinny być dawkowane z rozsądkiem. Modne wśród nowoczesnych osób napoje izotoniczne nie stanowią wyjątku od reguły. Trzeba uważać nie tylko na ich ewentualne nadużywanie, ale też na pewne przeciwskazania. W razie niejasności warto skonsultować swoje wybory z lekarzem.

Pewnym problemem związanym z piciem w dużych ilościach napojów izotonicznych może być ich skład. Napoje są bogate w różne składniki i trzeba uważać na to, by z niedoboru nie przejść do nadmiaru. Sprowadza się to do zalecenia, by nie przesadzać z częstotliwością picia tych napojów po krótkim, znikomym wysiłku.

Jakie napoje dla kogo?

Warto wziąć ze sobą napoje izotoniczne Słodka paczka mając w planie intensywną aktywność fizyczną trwającą przynajmniej kilka godzin – np. trening, wycieczkę. To podstawa, o której w reklamach się nie mówi. Zdrowy organizm nie potrzebuje uzupełniania innych składników co godzinę, bo łatwo wtedy o stworzenie nadmiaru, nie zawsze korzystnego.

Napoje izotoniczne nie są zbyt dobrym wyborem jako płyny dla osób będących na diecie. Znów chodzi o skład. W każdej takiej butelce znajduje się pewna ilość węglowodanów, które mogą zrujnować efekty ćwiczeń. To paliwo energetyczne dla organizmu, więc nie będzie on zużywał własnych zapasów i nie uda się schudnąć.

Konsultacja z lekarzem – napoje izotoniczne a różne choroby

Osoby przewlekle chore powinny skonsultować z lekarzem chęć korzystania z dobroczynnych właściwości napojów izotonicznych. Na pewno takie napoje nie są zbyt dobrym wyborem dla cukrzyków oraz nerkowców. W przypadku zdrowych osób w dowolnym wieku ważne jest tylko to, by nie przesadzić z ilością wypijanych napoi.

Podsumowując, napoje izotoniczne są smaczne i zdrowe. Warto je pić po ćwiczeniach, biegach, podczas długich i męczących wycieczek. Czasami trzeba jednak uważać np. w przypadku przewlekłych chorób nerek.