Regularne przeglądy dźwigów osobowych to podstawowe działania, jakie może podjąć właściciel budynku, by zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z tych urządzeń. To jednak nie wszystkie czynności, które zaliczane są do konserwacji wind osobowych. O czym dokładnie mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Jakie są cele konserwacji wind osobowych?
Celem usług takich jak konserwacja dźwigów osobowych czy serwis wind towarowych we Wrocławiu jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom tych maszyn. Dodatkowo możliwe jest przedłużenie ich żywotności lub wyników eksploatacyjnych. Jeżeli prace wykonane są przez specjalistów, poza usunięciem wszelkich usterek dźwigów istnieje możliwość także zwiększenia maksymalnego ich obciążenia, prędkości jazdy czy efektywności energetycznej, a więc ogólnej modernizacji.
Dodatkowo możliwe jest usprawnienie systemu sterowania windą i działania jej podzespołów. W związku z tym konserwacja wind osobowych może być zaliczana zarówno do działań serwisowych, jak i przeglądowych, a także modernizacyjnych. Może dotyczyć podzespołów elektrycznych, sterowników maszynowni, sieci głosowej, świetlnej i innych akcesoriów.
Konserwacja wind osobowych — terminy przeglądów
Żeby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania wind osobowych ważna jest ich regularna kontrola sprawności. Zgodnie z przepisami, każdy dźwig musi być poddawany przeglądowi technicznemu nie rzadziej niż raz na miesiąc.
Z kolei generalna rewizja zalecana jest raz na pół roku. Zgodnie z przepisami raz do roku winda musi zostać poddana badaniu Urzędu Dozoru Technicznego. Wówczas specjalista sprawdza wszelkie jej elementy. Po pozytywnym przejściu takiego przeglądu urządzenie oznaczone jest naklejką. Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, wówczas najpierw należy je naprawić, a następnie poddać dźwig ponownemu testowi.
Konserwacja wind osobowych obejmuje cały wachlarz różnego rodzaju usług. Z tego powodu warto wybrać specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w takich przeglądach i odpowiednie uprawnienia.