Każdy zatrudniony na etat pracownik, żeby móc wykonywać swoją pracę, musi mieć najpierw wykonane wszystkie wymagane badania. Ich przeprowadzaniem zajmują się lekarze medycyny pracy. W artykule opisujemy najważniejsze rodzaje badań medycyny pracy, zasady przeprowadzania takich badań oraz tłumaczymy, jakie są rodzaje medycyny pracy.
Jakie są rodzaje badań wykonywanych w ramach medycyny pracy?
Obowiązek przeprowadzania badań pracowników w gabinetach medycyny pracy jest podyktowany przez obowiązujące przepisy BHP. Powodem przeprowadzania badań pracowników jest stwierdzenie, czy ich stan zdrowia nie jest żadnym przeciwwskazaniem do wykonywania pracy w danych warunkach i na danym stanowisku oraz zapewnienia im pełnego bezpieczeństwa. Wykrycie u pracownika podczas badań medycyny pracy jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych do wykonywania danego rodzaju pracy sprawia, że nie jest on do niej dopuszczony. W ramach medycyny pracy przeprowadzane są 3 rodzaje badań:
- Badania wstępne dla osób, które dopiero mają zacząć wykonywanie pracy na danym stanowisku,
- Badania okresowe, czyli badania potwierdzające możliwość wykonywania pracy w danych warunkach,
- Badania kontrolne, które przeprowadza się u pracowników po dłuższej przerwie w pracy.
Badania wstępne u lekarza medycyny pracy
Badania wstępne u lekarza medycyny pracy są przeprowadzane u pracowników przed rozpoczęciem przez nich wykonywania swoich obowiązków. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które dopiero zostały przyjęte przez firmę, ale także tych, które zmieniają w firmie stanowisko i rodzaj wykonywanych obowiązków. O tym, jakie jest przebieg badań wstępnych medycyny pracy, opowiedział nam nasz rozmówca, lejkarz medycyny pracy z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:
Badania wstępne u lekarza medycyny pracy to przede wszystkim podstawowe badania lekarskie, których wykonanie ma na celu zbadanie ogólnego stanu zdrowia u pacjenta. W trakcie badań wstępnych sprawdza się też, czy istnieją u niego jakieś przeciwwskazania do wykonywania konkretnego rodzaju pracy, np. takiej o podwyższonym ryzyku, czyli w warunkach, które mogą stwarzać podwyższone ryzyko dla zdrowia.
Badania okresowe u lekarza medycyny pracy
Badania okresowe zazwyczaj mają taki sam przebieg i składają się z takich samych elementów, jak badania wstępne. Ich celem jest potwierdzenie, że u pracownika po upływie 4-5 lat, a w przypadku zawodów, których wykonywanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem dla zdrowia, co 2 lub 3 lata od rozpoczęcia pracy, lub od wykonania poprzednich badań okresowych, cały czas nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonywania określonych obowiązków.
Badania kontrolne medycyny pracy
Ostatnim rodzajem badań przeprowadzanych w gabinetach medycyny pracy są badania kontrolne. Obowiązek ich wykonania dotyczy wszystkich pracowników, którzy przebywali na długim zwolnieniu lekarskim i teraz chcieliby wrócić do pracy. Ustawowo badanie kontrolne muszą wykonać pracownicy, którzy przebywali na L4 przynajmniej 30 dni.