Czy wiesz, jakie korzyści daje Ci otworzenie osobistego konta z dostępem do bankowości online? Dzięki niemu nie tylko będziesz mieć podgląd na operacje bankowe, wykonasz przelewy czy wypłaty z bankomatu, ale również założysz własną działalność gospodarczą przez internet! Chcąc zarejestrować firmę, nie musisz już osobiście udać się do właściwego urzędu. Teraz dokonasz tego w pełni zdalnie. Jak więc dopełnić wszystkich formalności? Wyjaśniamy to poniżej. Sprawdź nasz przewodnik – krok po kroku!
Dlaczego warto założyć własną działalność gospodarczą?
Praca na własny rachunek oznacza zazwyczaj swobodę w działaniu, co daje dużą satysfakcję. Samodzielnie planujesz swój czas, podejmujesz kluczowe decyzje, a przede wszystkim robisz to, co lubisz – jesteś swoim własnym szefem. To jednak również wiele obowiązków, których nie doświadcza się na etacie.
Co powinieneś ustalić przed rejestracją firmy?
Pamiętaj, że zanim przystąpisz do rejestracji działalności, musisz ustalić kilka istotnych kwestii, które będą kluczowe przy wypełnianiu wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
-
Zastanów się nad nazwą swojej firmy.
-
Określ, gdzie będzie znajdować się jej siedziba.
-
Wybierz odpowiednie kody PKD klasyfikujące Twoje przedsiębiorstwo.
O czym jeszcze nie możesz zapomnieć?
Formy opodatkowania
Sposób, w jaki będziesz rozliczać się z urzędem skarbowym, należy dobrze przemyśleć. Jako jednoosobowa firma masz do wyboru 4 formy opodatkowania:
-
zasady ogólne – wysokość podatku zależna jest od dochodów,
-
podatek liniowy – płacisz stałą stawkę – 19%,
-
ryczałt – kwota należnego podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności (stawki są różne),
-
karta podatkowa – nie ma stałej stawki – jest ona określana na podstawie kilku czynników.
To, jaka forma rozliczeń będzie obowiązywać Twoją firmę, uwarunkowane jest nie tylko Twoim wyborem, lecz także wielkością, rodzajem prowadzonej działalności oraz przepisami podatkowymi.
Składki ZUS
Obecnie osoby planujące zakładanie jednoosobowej firmy przez bank mają możliwość skorzystania z następujących ulg:
-
„ulga na start” do 6 miesięcy – zwalnia z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Uiszczasz tylko składkę zdrowotną, ale nie masz obowiązku korzystania z tego rozwiązania,
-
preferencyjne składki – podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana przez przedsiębiorcę nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Są one obowiązkowe dla nowych płatników ZUS przez 24 miesiące.
Licencje, zezwolenia i koncesje
Jeżeli chcesz zajmować się działalnością reglamentowaną, sprawdź, czy masz możliwość uzyskania:
-
koncesji – jest wymagana, jeśli firma ma realizować przedsięwzięcia istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, np. produkcję materiałów wybuchowych,
-
licencji – wydaje się ją na precyzyjnie określoną działalność, wiąże się z koniecznością posiadania konkretnego wykształcenia – obowiązuje np. prawników,
-
zezwolenia – otrzymuje się je na ściśle określoną działalność, po spełnieniu danych przesłanek, dotyczy np. sprzedaży alkoholu.
Księgowość
Decydując się na założenie firmy przez bank przy użyciu konta firmowego, zyskujesz dostęp do eKsięgowości (https://www.santander.pl/firmy/uslugi-dla-firm/eksiegowosc). Na preferencyjnych warunkach skorzystasz z:
-
usług biura rachunkowego,
-
programu do księgowania,
-
programu do fakturowania.
Profesjonalna księgowość to tylko jedna z wielu korzyści, jaką otrzymują Klienci zdecydowani na rejestrowanie firmy przez internet.
Podpis kwalifikowany
To narzędzie umożliwiające podpisywanie dokumentów online. Taki podpis jest równoważny z tym, który składasz osobiście. Możesz go kupić u certyfikowanego dostawcy, jednak nie jest to obowiązkowe.
Profil zaufany ePUAP
Mając profil zaufany, załatwisz wiele spraw urzędowych przez internet. Bank Santander oferuje swoim Klientom taką usługę (https://www.santander.pl/firmy/bankowosc-internetowa-dla-firm/profil-zaufany-jdg) przez bankowość elektroniczną.
Jak zarejestrować firmę przez internet?
Co musisz zrobić, żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez bank? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
-
Jeżeli jesteś Klientem Santander Bank Polska, zaloguj się na swoje konto internetowe i przejdź do zakładki: „Działalność gospodarcza z kontem dla firm i bankowością Mini Firma”.
-
Wypełnij wniosek, który się tam znajduje. Dane, które musisz wskazać, w większości opisaliśmy powyżej. W razie problemów możesz skorzystać z konsultacji eksperta księgowego współpracującego z bankiem.
-
Podpisz wniosek przy użyciu profilu zaufanego. Rejestracja firmy przez internet zostanie potwierdzona SMS-em i mailowo.
Zakładanie firmy przez Santander Bank Polska jest więc proste i szybkie.
Założyłeś już działalność – co dalej?
Po przejściu wszystkich procedur możesz zająć się tym, co najważniejsze – rozwijaniem swojego biznesu. Wspierać Cię w tym będzie Santander Bank Polska, oferując usługę eUmowy (https://www.santander.pl/firmy/uslugi-dla-firm/eumowy) pozwalającą zawierać umowy z kontrahentami online.
Zyskujesz też możliwość przekazania cesji wierzytelności poprzez faktoring (https://www.santander.pl/firmy/uslugi-dla-firm/efaktoring). Firmowe konto bankowe daje Ci również dostęp do panelu eWindykacja (https://www.santander.pl/firmy/uslugi-dla-firm/ewindykacja), dzięki czemu, w razie problemów, szybko odzyskasz pieniądze z nieopłaconych faktur.
Jak widzisz, rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej niesie ze sobą wiele korzyści, więc jeśli jeszcze się wahasz – nie czekaj i załóż firmę z bankiem!