laptop

Jak wybrać najlepszego laptopa do gier?

Tytułowe pytanie zadają sobie wszyscy pasjonaci gier komputerowych, zarówno na poziomie amatorskim oraz profesjonalnym. Każdy, kto lubi czasem włączyć ulubioną grę i spędzić czas w pojedynkę lub w opcji gry ze znajomymi, powinien zwrócić uwagę na wybór optymalnego sprzętu. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak często i w jakiej skali będzie eksploatowany komputer do gier. Zdecydowanie inne opcje interesować będą sporadycznych graczy, a inne gamerów, którzy codziennie eksploatują laptopa.

Po określeniu realnego przeznaczenia laptopa, możemy przejść do głębszej analizy. To co cechuje dobre laptopy do gier to przede wszystkim wysokiej jakości podzespoły o parametrach, które pozwalają na grę zarówno w starsze wersje gier, jak i w nowości wydawnicze. Podstawowe podzespoły to procesor i karta graficzna. Oba powinny być ze sobą kompatybilne, a ich konstrukcja musi umożliwiać płynną grę, nawet w przypadku bardzo wymagających gier. Dobra karta graficzna pozwala na przeniesienie się do świata rozgrywki i cieszenie się realistycznymi animacjami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaki laptop do gier wybrać? Po wybraniu wersji o wysokich podstawowych parametrach, należy przeanalizować takie aspekty jak pojemność pamięci RAM, rodzaj dysku oraz wielkość laptopa. Duża pojemność RAM, minimum 8GB, pozwala na grę w wymagające sprzętowo gry z zachowaniem pełni komfortu. Opcje mniej wydajne mogą powodować tzw. lagi, czyli zacięcia obrazu, co wpływa na negatywne emocje związane z grą i często potrafi rozkojarzyć gracza. Dobrej jakości i pojemny dysk SSD pozwala na trwały zapis rozgrywki z dbałością o ochronę danych. Znacznie ogranicza to sytuacje, w których okazuje się, że kilka lub kilkanaście godzin gry poszło na marne.

Wielkość również ma znaczenie! Laptopy o dużych ekranach i wysokiej rozdzielczości pozwalają na szeroki kąt widzenia oraz jeszcze efektywniejszą grę. Wszystko dlatego, że ekran jest większy i dużo szybciej można dostrzec nawet najdrobniejsze detale, które często decydują o końcowym wyniku rozgrywki lub czasie pokonania danego etapu gry. Po zebraniu tych informacji można jeszcze zwrócić uwagę na takie aspekty jak waga laptopa, podświetlane klawisze oraz długość jego pracy bez stałego zasilania, co również nie jest bez znaczenia. Po określeniu idealnych dla siebie parametrów, pozostaje nam zakup odpowiedniego sprzętu.