Komory chłodnicze to najlepszy sposób na utrzymywanie niskiej temperatury produktów w firmie. Stosowanie od dziesięcioleci rozwiązanie pozwala przechowywać żywność czy towary farmaceutyczne niezależnie od warunków na zewnątrz. W jaki sposób działają takie komory i w jakich konkretnie sytuacjach można je wykorzystać?
Zalety komór chłodniczych
Komory chłodnicze służą do przechowywania gotowych produktów i półproduktów, które wymagają przebywania w konkretnej temperaturze. Dzięki zdolnościom izolacyjnym i poroszczelności są całkowicie odporne na upały znajdujące się na zewnątrz. Mogą one utrzymywać stałe temperatury od -15°C do nawet 25°C. Komory są zatem bardzo uniwersalne i pozwalają utrzymywać warunki pokojowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.
W przypadku komór chłodniczych kluczową sprawą jest działanie agregatu, który umieszczony jest na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne ustawienie różnych parametrów z zewnątrz, nie wchodząc do środka. Gwarantuje to ekonomiczne działanie, bez nadmiernego ochładzania komory, kiedy nie jest to potrzebne. Materiały, z których zbudowana jest komora odznaczają się zazwyczaj wysoką wytrzymałością na gnicie i ściskanie. Do środka nie przedostają się gazy ani nieprzyjemne zapachy. Nie ma możliwości zapalenia się czegoś i zapewniona jest stabilność chemiczna.
Gdzie można zastosować komory chłodnicze?
Komory chłodnicze najczęściej znajdują zastosowanie w gastronomii. Bardzo często są to restauracje, gdzie przetrzymywane są składniki potrzebne do przygotowania potraw w przyszłości. Bardzo często dotyczy to hoteli, które muszą liczyć się z większą ilością gości. Komory mogą zajmować od kilku do nawet kilkuset metrów kwadratowych, dlatego praktycznie ma ograniczeń co do ilości składowanych tam składników.
Z komór chłodniczych korzysta również przemysł przetwórczy. Związany między innymi z cukierniami, piekarniami, masarniami i mleczarniami. Bez komór ciężko wyobrazić sobie pracę supermarketów, ale też większych sklepów spożywczych. To właśnie w nich przechowywane jest mięso, warzywa mrożone czy lody. Z usług komory korzysta też sadownictwo, gdzie w bezpiecznych warunkach można przetrzymywać rośliny i ich nasiona.
Komory to jednak nie jednie branża spożywcza. Korzystają z nich inne gałęzie przemysłu, przykładowo przemysł farmaceutyczny, gdzie przetrzymuje się leki czy różne substancje chemiczne. Przydają się również na wydziałach naukowych, które najczęściej związane są z chemią czy biologią. Mają też zastosowanie w najnowszych technologiach, gdzie wiele sprzętów wymaga schłodzenia w niskich temperaturach.