hartowanie stali

Hartowanie stali – kiedy jest niezbędne?

Wykorzystanie metali, które nie zostały poddane żadnej obróbce bardzo często kończyłoby się tym, że nie wytrzymywałyby obciążeń, którym byłyby poddawane. Dlatego właśnie wykorzystuje się takie procesy między innymi jak hartowanie stali. Na czym ono polega i kiedy jest niezbędne?

Do czego używa się hartowania stali?

Stal to materiał, który bez żadnej obróbki charakteryzuje się tym, iż jest niezwykle giętki i mało wytrzymały. Dlatego właśnie wykonuje się hartowanie stali, które sprawia, iż wykonane z niej narzędzia nie będą się giąć w rękach, a będą za to twarde, silne oraz wytrzymałe.

Jak widać produkcja wyrobów metalowych byłaby naprawdę trudna bez hartowania stali. Ten rodzaj obróbki cieplnej ma bowiem wiele pozytywnych skutków dla stali i jedyne wady to między innymi duża kruchość hartowanej stali. Wyższa twardość, odporność na ścieranie oraz większa wytrzymałość stali rekompensują jednak tę wadę.

Jak przebiega hartowanie stali?

Proces taki jak hartowanie stali można podzielić na dwie części. Pierwsza polega na rozgrzaniu tego stopu żelaza i węgla, a druga na szybkim jego schłodzeniu. Całość zaczyna się więc od uzyskania stali o pożądanym kształcie i rozgrzania jej. W tym celu stal umieszcza się na przykład w specjalnym uchwycie czy też trzyma się ją za pomocą szczypiec. Następnie stal jest nagrzewana do bardzo wysokiej temperatury. Należy ją utrzymać przez kilka minut tak, by stop zaczął zmieniać swoją strukturę wewnętrzną.

Gdy stal została odpowiednio rozgrzana pora na jej szybkie schłodzenie. W tym celu stal umieszcza się znowu najlepiej w szczypcach i trzymając ją cały czas zanurza się ją w wodzie. Należy przy tym pamiętać, że przede wszystkim woda lub olej po kontakcie z rozgrzaną do czerwoności stalą zaczną wrzeć i może na samym początku pojawić się rozprysk lub bardzo dużo pary wodnej, co tworzy ryzyko poparzenia. Dlatego należy trzymać bezpieczny dystans od środka chłodzącego.

Do tego niezwykle istotne jest by pamiętać, że stal można wyjąć dopiero gdy środek chłodzący przestanie wrzeć. Wtedy należy położyć ją w bezpiecznym miejscu, gdzie będzie odpoczywać do osiągnięcia temperatury pokojowej.