Cięcie drewna piłą mechaniczną

Frezy wolframowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Frezowanie to jeden ze sposobów obróbki materiałów. Frezowaniu można poddać drewno, aluminium, stal, tworzywo sztuczne. Na rynku dostępne są różne rodzaje frezów. Wśród nich są bardzo trwałe frezy wolframowe. Gdzie znajdują zastosowanie?

Czym jest frez wolframowy?

Frezy wolframowe to frezy wykonane z węglika spiekanego. To twardy stop, który wyróżnia się dużą trwałością. Węglik zastąpił stal, gdyż jest znacznie od niej twardszy i znacznie bardziej odporny na ciepło. Frezy wolframowe z węglika są znacznie droższe, to jednak ich trwałość i jakość przemawiają na ich korzyść.

Frezy tego typu wyróżniają się systemem nacięć, których zadaniem jest  redukcja możliwości nagrzewania się frezów w trakcie pracy. Kształty i specyfika nacięć sprawia, że mają one bardzo szerokie zastosowanie. Stosowane są chociażby w salonach stylizacji paznokci czy w gabinetach podologicznych. Występują w wielu  rozmiarach i kształtach. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć te w kształcie stożka (oraz ściętego na górze stożka), kształcie walca, kształcie szyszki bądź kształcie łezki.

Zastosowanie frezów wolframowych

Frezy wolframowe mają szerokie zastosowanie. Ich trwałość i odporność na wysoką temperaturę sprawia, że wykorzystuje się je w centrach obróbczych CNC, salonach kosmetycznych, a także posiadają je kosiarki automatyczne Bosh. Frezy tego typu można używać w konwencjonalnej frezarce, by obrobić twarde i nieskomplikowane materiały. Można je stosować do poziomej płaszczyzny obróbki frezarki oraz do frezarki pionowej, czołowej czy bramowej.

Frezy wolframowej, dzięki swoim poprzecznym żłobieniom świetnie nadają się do szybkiej pracy. Dzięki nim praca jest komfortowa i maksymalnie efektywna. W salonach kosmetycznych sprawdzają się przy usuwaniu i obróbce żelu, w gabinetach podologicznych zaś do obrabiania płytki paznokcia. Świetnie sprawdzają się w przypadku materiałów grubych, które wymagają nie tylko dużej siły nacisku, ale i precyzyjnej obróbki. Można je stosować i na sucho i na mokro. To produkty uniwersalne, które służą do profesjonalnego użytku.