Igłofiltry to specjalistyczne sprzęty wykorzystywane głównie podczas prac gruntowych. Ich zastosowanie jest niezbędne podczas wykopów konstrukcyjnych lub budowlanych. Jak działają i do czego służą?
Igłofiltry – charakterystyka
Zdarza się, że prace budowlane, inżynieryjne bądź konstrukcyjne wykonywane są na terenach podmokłych. Jeśli poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że wykonanie prac jest utrudnione, należy wykorzystać specjalne urządzenia pozwalając przygotować powierzchnię do dalszych prac. Jednym z nich jest igłofiltr. Jest to sprzęt wchodzący w skład instalacji odwadniającej. Składa się z przewodu rurowego, który zakończony jest specjalnym filtrem. Przewody są następnie podłączane do specjalnych kolektorów oraz agregatów pompowych. Cały system wykorzystując działanie podciśnienia pozwala odprowadzić nadmiar wód gruntowych i zmniejszyć ich poziom, tym samym umożliwiając bezpieczne wykonanie prac budowlanych. Igłofiltry umieszczane są na głębokości około 4-6 metrów pod ziemią. Sprawne działanie instalacji zależy od zastosowania odpowiednich elementów, w tym również pompy. Wybór najlepiej jest skonsultować ze specjalistą, dzięki czemu wydajność systemu będzie na najwyższym poziomie.
Dlaczego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu przed budową?
Należy pamiętać o tym, że fundamenty to jeden z najważniejszych elementów budowy. Od ich jakości oraz wykonania zależy trwałość całego budynku. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji, szczególnie w przypadku terenów podmokłych. Zabezpieczenie przed niską temperaturą i wilgocią zwiększy trwałość budowli i przełoży się na zwiększenie energooszczędności. Bardzo przydatne są również ocieplenia budynków, które pozwalają chronić wnętrze przed chłodem z zewnątrz, tym samym kumulując ciepło w środku. Odpowiednio przygotowany grunt, zaizolowane fundamenty oraz ocieplenie budynku pozwolą zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz, wpłyną na koszty ogrzewania oraz zapobiegną rozwijaniu się wilgoci i grzybów.