kolimator do broni

Czym się różni kolimator od lunety?

Strzelanie jest w Polsce coraz bardziej popularne. Precyzji w tej aktywności chcą nabrać osoby z bardzo różnych środowisk. Coraz więcej mamy chętnych na polowania, ale także dużo osób zaczyna się interesować militariami i przeszkoleniem wojskowym. Warto więc wiedzieć na przykład, czym różni się kolimator od lunety. Są to przyrządy optyczne, które pozwalają precyzyjniej obserwować obiekty i zapewniają lepsze celowanie.

Zastosowanie kolimatorów i lunet

Przede wszystkim powinniśmy zauważyć, że kolimator to przyrząd optyczny, który ma umożliwić szybkie i precyzyjne celowanie, aby oddać strzał i trafić w cel. Częściej stosowany jest w broni palnej, łukach lub innych urządzeniach strzeleckich. Są to produkty takie jak kolimator Vortex lub oferowane przez innych producentów gwarantujące bardzo dużą precyzję. Jeżeli natomiast będzie to luneta, to ona będzie służyć do obserwacji odległych obiektów lub celów i jest wykorzystywana w astronomii, myślistwie, a także strzelectwie precyzyjnym. Może się także sprawdzać w obserwacjach przyrodniczych.

Poza tym występują tu pewne różnice w konstrukcji optycznej. Kolimator ma stosunkowo prostą, ponieważ będzie się składać z jednej soczewki i kilku zwierciadeł. Tworzy on punktowy albo kolisty celownik. Luneta jest bardziej złożona i będzie posiadać najczęściej kilka soczewek i elementów optycznych. Gwarantuje powiększenie obrazu i bardziej szczegółową obserwację celu lub obiektu.

Zastosowanie w praktyce kolimatora i lunety

Kolimatory na pewno będą sprawdzały się zawsze w takich sytuacjach, gdy niezbędne jest szybkie i celne celowanie. Chodzi tu głównie o strzelanie dynamiczne. Siłą rzeczy więc takie rozwiązanie optyczne będzie się sprawdzało w strzelectwie sportowym, ale także jest bardzo przydatne w służbach wojskowych. Natomiast luneta wykorzystywana jest do długotrwałej obserwacji identyfikacji celów w przypadku dużych odległości. Naturalnie niezależnie od tego, czy to będzie celownik holograficzny, czy też inne produkty, zawsze mamy dostępne różne modele i ceny i warto przyjrzeć im się trochę dokładniej.