komin

Czym różnią się kominy ekologiczne od tradycyjnych rozwiązań?

Kominy ekologiczne to systemy poprawiające wydajność i efektywność pracy nowoczesnych kotłów grzewczych. Odpowiednio dobrany komin wpłynie na parametry pracy pieca oraz zapewni dobre odprowadzanie spalin z niewielką ilością zanieczyszczeń do wyższych partii atmosfery. Kominy tradycyjne wybierane są najczęściej z powodu niższych kosztów budowy. Zmiana w podejściu do tematu konstrukcji kominów nastąpiła wraz z rozpowszechnieniem pieców kondensacyjnych.

Komin tradycyjny czy systemowy?

W dawnych piecach zasypowych, które powoli wychodzą z użytku, paliwo stanowił węgiel oraz drewno, które spalały się w bardzo wysokich temperaturach, na które tradycyjny komin z cegły był odporny. Cegła przetrwać może nawet pożar sadzy. Z biegiem lat na rynku pojawiało się coraz więcej nowoczesnych urządzeń grzewczych, takich jak piece kondensacyjne na gaz i olej opałowy oraz kotły z podajnikiem na paliwa ekologiczne, do których zalicza się pellet oraz ekogroszek. W obliczu rosnących wymogów względem redukcji emisji spalin konieczne było dostosowanie systemu dymowego. Obecnie buduje się głównie kominy systemowe – stosuje się wkłady stalowe lub ceramiczne, które umieszcza się w kominie murowanym. Współczesne kominy nie powstają z cegły – wykorzystuje się elementy prefabrykowane.

Jaki komin ekologiczny wybrać?

Wkłady kominowe ze stali umieszczane w przewodzie z elementów prefabrykowanych to alternatywa wobec znanych z poprzednich lat murowanych kominów z cegły. W sklepie internetowym z kominami Taniekominy.pl dostępne są wkłady wykonane z różnych gatunków stali, które dostosowuje się do rodzaju paliwa, typu kotła i warunków pracy. Do wyboru są:

Kominy ze stali kwasoodpornej sprawdzają się przy kotłach kondensacyjnych – piece na olej opałowy i gaz ziemny emitują spaliny o bardzo niskiej temperaturze, które skraplają się i osiadają na ścinkach wewnętrznych przewodu dymowego. Obecnie nawet nowoczesne piece na paliwo stałe pozyskują ciepło ze spalin, a więc uwalniane gazy są schładzane. Wkłady kominowe z kwasówki są niepodatne na agresywne związki chemiczne o niskim pH, jakie występują w kondensacie. W kominach z kwasówki nie ma ryzyka pojawienia się korozji szczelinowej. Tymczasem kominy z cegły przy korzystaniu z pieca kondensacyjnego mogą ulec destrukcji – skraplający się kondensat może przenikać do szczelin pomiędzy cegłami. Warto podkreślić, że jeśli w wyniku spalania powstaje sadza i substancje smoliste oraz występują wysokie temperatury, to zalecane jest stosowanie kominów żaroodpornych.