peknieta szyba w samochodzie

Co robić gdy szyba w samochodzie pękła?

Pęknięcie szyby jest, wbrew pozorom, dość częstym problemem kierowców. Wystarczy, że w czasie jazdy w samochód trafi większy kamień poderwany z drogi, by na szybie pojawił się „pajączek”. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy szyba nadaje się już do wymiany? Niekoniecznie – jeśli uszkodzenie nie jest duże, można je skutecznie usunąć pod warunkiem. Ważne jest jednak szybkie działanie.

Co zrobić, gdy szyba pęknie?

Na przypadkowe pęknięcie szczególnie narażona jest przednia szyba samochodu, ponieważ to ona przejmuje największe obciążenia podczas jazdy. Nawet przy niewielkich prędkościach uderzający w nią kamień, gałąź lub inny twardy obiekt może doprowadzić do pęknięcia. Jeśli do tego dojdzie, należy jak najszybciej zabezpieczyć miejsce uszkodzenia szyby, np. zaklejając je taśmą. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ chroni pęknięcie przed zanieczyszczeniami i wilgocią, które mogą uniemożliwić poprawne usunięcie usterki. Drugim krokiem jest jak najszybsze odwiedzenie serwisu wykonującego naprawy szyb – jednym z takich miejsc jest salon autodetailingowy Real Auto.

Na czym polega naprawa szyby?

Naprawa szyby składa się z kilku etapów:

  • oczyszczenie miejsca uszkodzenia – przy pomocy specjalnych narzędzi z pęknięcia lub rysy usuwane są ewentualne zanieczyszczenia i drobiny wody. Jest to konieczne, gdyż pozostawienie ciał obcych w uszkodzeniu uniemożliwia prawidłowy przebieg naprawy;
  • wypełnienie miejsca uszkodzenia – używa się w tym celu specjalnej, syntetycznej żywicy. Wtłacza jest ona w głąb pęknięcia pod wysokim ciśnieniem;
  • naświetlanie pęknięcia – pod wpływem promieniowania ultrafioletowego żywica twardnienie i łączy się z szybą.

Cała procedura trwa, w zależności od rozmiaru uszkodzenia, od około 30 do 40 minut.

Jakie uszkodzenia kwalifikują się do naprawy?

Nie każde uszkodzenie szyby można naprawiać opisaną wyżej metodą. Do naprawy szyby kwalifikują się pęknięcia o średnicy od 5 do około 20 mm średnicy, czyli o wielkości przybliżonej do monety 5 zł. Naprawiane mogą być również głębokie zarysowania, o ile ich długość jest nie większa, niż 20 cm. Ponadto ważne jest również położenie uszkodzenia. Nie może ono znajdować się na krawędzi szyby, wchodzić pod uszczelkę, ani znajdować w bezpośrednim polu widzenia kierowcy.

Co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą?

Pęknięta, lub głęboko zarysowana szyba to usterka, której nie należy ignorować. Nie tylko dlatego, że takie uszkodzenia znacząco wpływają na widoczność drogi i tym samym obniżają bezpieczeństwo. Ważnym argumentem jest to, że za jazdę z uszkodzoną szybą grożą konsekwencje prawne – mandat w wysokości do 500 złotych lub nawet zatrzymanie dowodu osobistego. Samochód z pękniętą szybą nie przejdzie również badań technicznych.