urzadzenia przeciwpozarowe

Zraszacze przeciwpożarowe – jak działają?

Zadaniem zraszaczy przeciwpożarowych jest samoczynne uruchomienie procesu gaszenia wodą w początkowej fazie pożaru. Następnie mają go zlikwidować bądź ograniczyć do czasu przybycia straży pożarnej. To jedne z najstarszych i najpowszechniej stosowanych aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych dla różnych obiektów. Jak dokładnie działają i co warto wiedzieć na ich temat? Podpowiadamy.

Jak działają zraszacze przeciwpożarowe?

Zraszacze przeciwpożarowe należą do stałych urządzeń gaśniczych z wykorzystaniem wody. Jest to najbardziej naturalny i powszechny środek gaśniczy, który jest również bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Ich działanie polega na uwalnianiu wody bezpośrednio na miejsca, które zajął pożar. Opiera się również na zastosowaniu komponentu termoczułego, który może mieć postać ampułki wypełnionej cieczą termicznie rozszerzalną bądź elementu bimetalicznego. Jego zadaniem jest blokowanie ujścia wody pod ciśnieniem, który znajduje się w rurociągu dystrybucyjnym.

Zraszacze uruchamiane są pod wpływem ognia lub wysokiej temperatury, w wyniku czego pękają lub topią się elementy termoczułe, w tym samym zwolniona zostaje blokada i następuje uwolnienie środka gaśniczego. O wielkości i kształcie tworzonego strumienia wody decyduje deflektor. Dzięki niemu możliwe jest znaczne rozproszenie i powiększenie zasięgu zraszania. Odpowiada także za rozmiar kropli oraz nadanie strumieniowi wody odpowiedniego kierunku.

Jakie są rodzaj tryskaczy?

Zabezpieczenia ppoż przybierają różne formy. Podobnie jest w przypadku zraszaczy przeciwpożarowych. Podstawowe elementy budowy obejmują element termoczuły, deflektor oraz korpus z gwintem. W zależności od wymagań oraz specyfiki gaszonej przestrzeni możemy wyróżnić tryskacze o różnej orientacji. Te klasyczne są tryskaczami starego typu, w których deflektory zainstalowane są w położeniu wiszącym lub stojącym. Woda rozdzielana jest 40% w dół, a 60% do góry. Modele wiszące charakteryzują się deflektorem pod korpusem. Dzięki temu woda uderza w deflektor od góry i rozprzestrzenia się w formie parasola. Mogą być również elementy stojące bądź ukryte.