zamek do drzwi

Zamki do drzwi i ich podział

Wybór zamka do drzwi, to bardzo ważna kwestia, która warunkuje zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo. Na rynku jest dużo modeli, więc często możemy mieć problem z ich prawidłowym wyborem. O jakich rodzajach mowa? Podpowiadamy.

Zamki drzwiowe, a sposób montażu

Zamki do drzwi dostępne na rynku są podzielone ze względu na sposób montażu. Wyróżniamy między innymi zamki wpuszczane, czyli wewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje są one montowane wewnątrz drzwi w dedykowanej do tego kieszeni. W jaki sposób blokowane są drzwi? Kiedy przekręcamy klucz, to rygiel umieszczany jest w futrynie. Wymieniamy również zamki wpuszczane podklamkowe, których montaż odbywa się poniżej klamki. Te z kolei dzielimy na: hakowe, bębenkowe, bezkluczowe, zasuwkowe, zapadkowe, zapadkowo-zasuwkowe, zastawkowe, rolkowe. Kolejne zamki, to zamki nawierzchniowe (zewnętrzne) – montowane na zewnętrznej części drzwi. Tu z kolei podział wygląda następująco: zasuwkowe, zapadkowe, zapadkowo-zasuwkowe.

Zamki do drzwi – podział na sposób kodowania

Biorąc pod uwagę podział zamków do drzwi ze względu na sposób ich kodowania mamy do czynienia z następującym: zamki mechaniczne, zamki elektroniczne. W pierwszym przypadku zastosowano w nim zabezpieczenie w którym nie występuje konieczność zasilania prądem. Rygiel przekręcany jest za pomocą klucza. W przypadku elektronicznych, mowa o tradycyjnych zamkach otwieranych kartą. Mogą być także takie, w których do otworzenia wykorzystany jest dodatkowo klucz wyposażony w breloczek z zakodowanym przekazem. Tego rodzaju modele zasilane są bateriami.

Jaki zamek do drzwi – lewy czy prawy?

Pamiętajmy o tym, że montaż zamka musi się odbyć po uchylnej stronie drzwi, co nie stanowi większego problemu. Przysłowiowe schody mogą się zacząć w tedy, kiedy nie jesteśmy w stanie określić czy jesteśmy posiadaczami drzwi lewych czy też prawych. Tutaj warto sobie po prostu zapamiętać regułę: w przypadku, kiedy otwierają się one do wnętrza na zawiasach, które umieszczone są z lewej strony, wówczas mamy do czynienia z lewymi. Natomiast w sytuacji w której na zawiasach zamontowanych z prawej strony (do wnętrza), to analogicznie są to drzwi prawe.

Jak widać rynek jest bardzo bogaty pod względem możliwości wyboru zamka do drzwi. Zanim jednak się zdecydujemy na dany model, weźmy pod uwagę różne aspekty techniczne. Nie bez znaczenia pozostaje także to, czy potrzebny jest nam zamek do drzwi lewych czy też prawych. Koniec końców postawmy także na sprawdzonego producenta. Jakość ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, że każdemu zależy na bezpieczeństwie.