Druk 3D jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Coraz więcej się o nim mówi w środkach masowego przekazu, oraz coraz więcej firm wchodzi na ten rynek produkując swoje drukarki 3D. Niestety wciąż wiele osób nie ma żadnego pojęcia na ten temat. Wiele osób słyszało coś na temat drukowania 3D przy czym większość osób się z tym nie spotkała. Ten wpis ma za zadanie przybliżyć rozwój drukarek 3D w Polsce, oraz wyłonić który producent polskich drukarek 3D jest na topie.
Krótka historia drukarek 3D w Polsce
Pierwsze firmy produkujące drukarki 3D pojawiły się na rynku w latach 2011-2013. Pierwszą firmą była pochodząca z Darłowa firma Unique Design (obecnie 3NOVATICA z siedzibą w Warszawie), a następnie RapCraft oraz Omni3D z Poznania, ZMorph z Wrocławia i Zortrax z Olsztyna. Obecnie firma RapCraft już nie istnieje. Powstawało natomiast w międzyczasie kilkadziesiąt podmiotów. Niektórym nie udało się utrzymać na rynku, inne z różnym powodzeniem działają do dziś.
Tylko kilka z nich wyróżnia się dużym zasięgiem sprzedaży, dystrybucją o zasięgu międzynarodowym oraz zatrudnianiem większej ilości pracowników.
Produkcja w Polsce
Na polskim rynku producentów drukarek 3D brak jest wytwórców drukarek o dużych wartości. Zauważyć można trend rozwoju produkcji w kierunku niskobudżetowych drukarek 3D. Kilka marek jest rozpoznawalnych na rynku światowym mimo, że przodują tu firmy amerykańskie, holenderskie, chińskie, tajwańskie, czy niemieckie.
Zasady tworzenia rankingu
Tworząc ranking producentów drukarek 3D w Polsce należy brać pod uwagę kilka elementów takich jak:
– rozpoznawalność marki na świecie,
– jakość i dostępność urządzenia,
– sprzedaż (choć dane te są szacunkowe z uwagi na brak raportów sprzedażowych)
– działania marketingowe i ich skuteczność.
Top 5 producentów drukarek w Polsce
Zestawiając top 5 producentów drukarek 3D w Polsce wymienić należy firmy:
1. ZORTRAX – producent polskich drukarek 3D zajmujący pozycję lidera zajmuje od samego początku i raczej trudno będzie ten stan zmienić. Lista sukcesów odniesionych przez firmę jest długa i zawierają się na niej zarówno wprowadzanie nowych drukarek 3D, jak również szereg spektakularnych projektów w jakie firma była zaangażowana. Niemałym sukcesem jest wygrany przetarg na dostawę 180 drukarek 3D dla Województwa Mazowieckiego, co stanowi największą tego typu transakcję w historii polskiej, niskobudżetowej branży druku 3D.
2. 3DGENCE – w tej chwili to najmocniejsza pod względem kapitałowym polska spółka produkująca niskobudżetowe drukarki 3D w Polsce, co plasuje ją na drugim miejscu w rankingu. Przed gliwicką firmą stoi jedyna w swoim rodzaju szansa aby przeskoczyć w tym rankingu firmę ZORTRAX.
3. ZMORPH – również może pochwalić się sporym sukcesem inwestycyjnym polegającym na pozyskaniu 1 mln dolarów od firmy inwestycyjnej Warsaw Equity Group (WEG), która stała się tym samym udziałowcem w ZMorph. Jest to również druga po Zortraxie najbardziej rozpoznawalna polska drukarka 3D na świecie. ZMorph to fantastyczny marketing oparty o fenomenalny koncept wymiennych końcówek, pozwalających urządzeniu drukowanie 3D chociażby z czekolady. Pozyskane fundusze wpłyną zapewne na rozwój drukarki 3D i odejście od przestarzałej konstrukcji Prusy i2.
4. 3NOVATICA oraz MONKEYFAB – obie firmy zajmują 4 miejsce ex æquo. 3NOVATICA, której sztandarowymi produktami pozostają GATE 1.0 i GATE 2.0. Obydwa modele są jednymi z najczęściej kupowanych drukarek 3D w Polsce. FLEXA, która wg zapowiedzi producenta miała być dwugłowicową alternatywą dla Zortraxa również powoli zyskuje kolejnych nabywców, choć do klasy M200 jeszcze trochę FLEXIE brakuje…
Monkeyfab podobnie jak 3NOVATICA zajmuje swoją pozycję opierając ją na jednym, flagowym produkcie, czyli PRIME. Drukarka 3D jest sukcesywnie wzbogacana o nowe funkcjonalności, które stawiają ją pod względem jakości w gronie najlepszych niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Konstrukcję Prusa i3 udało się konstruktorom doprowadzić do niebywałej doskonałości. Firma nie poprzestaje na dotychczasowych osiągnięciach i pracuje nad coraz to nowszymi urządzeniami aby stać się czymś więcej niż producentem RepRapów.
Warto również podkreślić fakt, że Monkeyfab to zaledwie jedna z dwóch firm z rankingu, która nie korzysta ze wsparcia zewnętrznych inwestorów. Swoje funkcjonowanie finansuje w całości z bieżącej działalności. Jest to niespotykanym osiągnięciem w tej branży w Polsce!
5. UBOT 3D – firma z powodzeniem sprzedaje swój produkt, jednakże nie udało się jej przebić do głównego nurtu w takim stopniu jak producentom zajmującym wyższe miejsca w rankingu. UBOT 3D opiera wysoką pozycję na rynku producentów drukarek 3D na modelu P440. To co wyróżniało P440 na tle innych drukarek 3D to duży obszar roboczy, na poziomie ponad 30 cm w każdej z osi. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej urządzeń o równie dużym – bądź większym obszarze roboczym, co wymusza na firmie poszukiwanie coraz nowszych rozwiązań.