ogrod

Rośliny w ogrodzie – jak efektownie je wyeksponować?

Ogród jest wizytówką każdego ogrodnika, dlatego nie tylko rośliny, ale wszystkie elementy architektury powinny być w nim odpowiednio przemyślane. Aby posadzone kwiaty dobrze się prezentowały, należy więc znaleźć im odpowiednie miejsce, a także sprawić, że ich największe walory zostaną odpowiednio wyeksponowane. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co zrobić ze swoimi roślinami wokół domu – zapraszamy do lektury. 

Kwiaty w ogrodzie – gdzie najlepiej je sadzić?

Ogrody są niczym wnętrza – aby były piękne, należy je odpowiednio zaaranżować. Pomocne bywają w tym rozmaite akcesoria takie jak skrzynki na kwiaty, które można wykorzystać do ozdobienia tarasu lub zastąpić nimi ogrodowe rabatki. W sprzedaży znaleźć można te wykonane z tworzyw sztucznych, które są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych: od stonowanej bieli, która będzie pięknie podkreślać wielobarwne płatki delikatnych kwiatów takich jak konwalie, hortensje, czy irysy, przez beże i brązy pasują do wielu roślin zielonych i ziół, na nowoczesnych szarościach genialnie podkreślających nietuzinkowość piwonii i liliowców kończąc. Jednak sporą popularnością cieszą się także skrzynki na kwiaty z technorattanu, które można idealnie dopasować do mebli wykonywanych z tego samego tworzywa.

Alternatywą dla nich są ponadczasowe skrzynki na kwiaty drewniane, które charakteryzują się trwałością i uniwersalnym wyglądem, a w razie zniszczenia nadają się do własnoręcznej naprawy. W przeciwieństwie do rabat nie tylko można je postawić w dowolnym miejscu, ale w razie zmiany koncepcji na aranżację przestrzeni – bez większego trudu przenieść w dowolne wybrane miejsce. I chociaż skrzynki nie różnią się od siebie kształtem, gdyż zazwyczaj mają wąską, podłużną formę, to różnorodność materiałów i odcieni sprawia, że znajdą zastosowanie w wielu ogrodach i nie tylko.

Pomysły na rośliny w ogrodzie – jak je ciekawie wykorzystać?

Niezwykle efektowne są także wszelkie donice zewnętrzne, które można znaleźć w sprzedaży w wielu najróżniejszych odmianach dedykowanych tarasom i ogrodom. Swoje kwiaty można umieścić w propozycjach owalnych, kwadratowych, przypominających wielkie słoje, czy gliniane garnki. Jedne zachwycają gładką powierzchnią, kolejne efektownymi wzorami, czy plecioną formą, która sprawi, że dane miejsce będzie wyglądać stylowo i nieco orientalnie. Wybierając donice, wystarczy przyjrzeć się materiałowi, z którego zostały wykonane. Ze względu na rozmaite czynniki atmosferyczne na świeżym powietrzu sprawdzać się będą te ceramiczne, betonowe, a także drewniane, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać, że aby nasze rośliny miały szansę dobrze się ukorzenić, należy wybierać dla nich nieco większe donice, które pozostawią korzeniom swobodę.

Wśród oryginalnych propozycji do zastosowania w ogrodzie,  należy wskazać także kilka rozwiązań doskonale sprawdzających się w przypadku roślin pnących. W swoim ogrodzie można umiejscowić więc atrakcyjnie wyglądające pergole i kratki, stanowiące idealną podstawę dla takich gatunków jak róże, winorośle, czy zachwycające glicynie. Nie tylko pomogą one uatrakcyjnić cały ogród, ale przy okazji posłużą również do obsadzenia altanek i ogrodzeń, osłaniając teren przed widokiem z zewnątrz.