Rusztowania odgrywają bardzo istotną rolę w budownictwie. Można nawet śmiało stwierdzić, że kluczową. Ta tak zwana tymczasowa konstrukcja z powodzeniem nie tylko ułatwia, ale i umożliwia wykonywanie prac na odpowiednich wysokościach. Istnieje podział rusztowań między innymi ze względu na ich konstrukcje. O jakich mowa i czy zawsze należy inwestować w nowe sprzęty?
Rusztowania używane, rusztowania nowe – co warto wiedzieć przed ich wyborem?
Zanim rozpatrzymy ewentualność zakupu rusztowania używanego, warto skupić się na tym, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy ich wyborze. Przede wszystkim zwróćmy uwagę czy używane rusztowania czy też nowe są dostosowane do specyfiki prac przy jakich zostaną wykorzystane. Takie działania w znacznym stopniu ułatwią ich przeprowadzenie, a także pozwolą spełnić oczekiwania inwestora oraz jego potrzeby. Rusztowania budowlane używane (https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/), jak i nowe muszą po prostu być odpowiednio dobrane. Kolejna kwestia, to możliwości używanych rusztowań, a także tych nowych, jakie mają w zakresie obciążeń. Obciążenie stanowi jeden z najważniejszych parametrów, który po prostu determinuje wybór konkretnego systemu. Niemniej istotną kwestią jest to, czy rusztowanie posiada odpowiednią dla nas wysokość. Ta musi być skorelowana z wysokością danego budynku, o którym mowa w inwestycji.
Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie w inwestycjach
To, na jaki rodzaj rusztowań się zdecydujemy zależy od tego, do jakich typu prac będziemy chcieli je wykorzystać. I tak wyróżniamy m.in. rusztowania modułowe. Ich elementy zostały połączone w stałych punktach i przy tym rozmieszczone od siebie w równych odstępach. Tego typu rusztowania doskonale sprawdzają się zarówno przy różnego rodzaju remontach, jak i konserwacjach obiektów przemysłowych tudzież budowach.
Jeśli mówimy o rusztowaniach stojakowych, wówczas warto wspomnieć o ich segmentach, które opierają się na podporach. Całe rusztowanie zostało usztywnione za pomocą podłużnic, poziomych i ukośnych leżników, a ponadto ukośnymi tężnikami. Może być ono wykorzystane zarówno w pracach prowadzonych na zewnątrz, jak i wewnątrz danych pomieszczeń.
Jak mówimy o rozwiązaniu, które bazuje na połączeniu konstrukcji innych rusztowań, wówczas mamy do czynienia z rusztowaniem specjalnym. Świetnie sprawdza się ono w trudnodostępnych miejscach, czyli wszędzie, gdzie standardowe rozwiązania są raczej problematyczne do zastosowania.
Zobacz także: http://www.tech-serwis.pl/rusztowania-kupic-czy-wynajac/
Rusztowania warszawskie zaliczane są do kolumnowych, które składają się z pionowych rur do których podłącza się mniejsze elementy. Całość takiej konstrukcji stanowi jeden segment. Sprawdzają się zazwyczaj przy pracach na niewielkich wysokościach. Najczęściej wśród nich wymienia się np. budynki jednorodzinne. Wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności, aby takie rusztowanie było wyższe niż 2,5 m, warto postawić na rusztowanie kozłowe. Jeśli jednak trzeba zmienić szerokość pomostów tudzież szersze na węższe, to tutaj z pomocną przychodzą rusztowania ramowe. Decydując się natomiast na rusztowania wspornikowe, to nasze prace prowadzone są na nadbudowach budynków, w szczególności na wysokich obiektach, a także tam, gdzie kondygnacje po prostu nie są dostępne.
Rusztowania dzielimy także ze względu na sposób ich użytkowania. Tutaj należy wymienić między innymi ruchome, czyli po prostu jezdne. Te składają się ze sztywnych elementów, które wyposażono w samonastawne kółka. To dzięki nim cały segment może z powodzeniem i bez konieczności montażu oraz demontażu przemieszczać się do wybranego miejsca. Z kolei do rusztowań nieruchomych zaliczamy te, które w trakcie przemieszczania muszą zostać rozłożone, a następnie ponownie montowane.
Artykuł powstał we współpracy z szalbud.pl