projekt domu jednorodzinnego

Projekty domów jednorodzinnych: jak wybrać projekt, który spełni nasze oczekiwania?

W życiu wielu osób nadchodzi w końcu ten moment, gdy są zmęczone ciągłym wynajmowaniem mieszkania i chcą się uniezależnić. W dłuższej perspektywie zwykle budowa domu jest korzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba ponosić opłat czynszowych, często bardzo wysokich. Istnieje jednak wiele rodzajów domów – jak wybrać idealny dla siebie projekt domu jednorodzinnego? Sprawdzamy!

Projekty domów jednorodzinnych – najważniejsze rodzaje

Istnieje kilka kryteriów, według których można rozróżniać projekty domów jednorodzinnych. Niektóre z nich to metraż (duże, średnie lub małe domy), styl (klasyczny lub nowoczesny) czy technologia budowy (np. drewniana lub murowana). Oprócz tego można mówić o domach wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Które kryterium jest najważniejsze?

Powierzchnia użytkowa dostarcza orientacyjnej wiedzy o tym, czy dom będzie wygodny dla całej rodziny. Warto jednak pamiętać, że to, co dla jednej rodziny będzie ogromną powierzchnią, dla innej może być ciasną przestrzenią. Ludzie mają różne potrzeby, różne pomysły na aranżację przestrzeni, a przede wszystkim – różne jej postrzeganie.

Stylistyka jest właściwie kwestią gustu – niektórzy cenią sobie nowoczesny minimalizm, inni marzą o mieszkaniu w klasycznym domu stylizowanym np. na staropolski dworek.

Technologia, w jakiej jest zbudowany dom, decyduje o tempie jego budowy, kosztach, a także wydajności energetycznej – jest to prawdopodobnie najważniejsze kryterium, jeżeli chodzi o kwestie praktyczne. Oprócz tego niezbędne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Są w nim zawarte wytyczne dotyczące nowo powstających budynków, takie jak ich dopuszczalna wysokość, kształt dachu czy odległość od granic działki.

Jak najwygodniej przeglądać projekty domów jednorodzinnych?

Znając najważniejsze rodzaje i parametry budynków, przeglądanie projektów domów jednorodzinnych powinno być łatwiejsze. Można się do tego zabrać na wiele sposobów – od razu oglądając propozycje architektów lub urządzając wcześniej burzę mózgów w rodzinnym gronie.

Polecamy raczej to drugie rozwiązanie, ponieważ istnieją tysiące gotowych projektów domów jednorodzinnych, a przejrzenie ich wszystkich zajęłoby mnóstwo czasu.

Dobrym pomysłem jest przede wszystkim określenie w przybliżeniu metrażu, jaki jest (i w przyszłości będzie) nam potrzebny. Niektórzy przewidują dodatkowe miejsce na zapas, inni – jeśli nie planują powiększenia rodziny – biorą pod uwagę po prostu aktualne potrzeby.

Po określeniu potrzebnej powierzchni domu, jego stylu czy ilości kondygnacji można zacząć przeglądać internetowe katalogi z projektami domów jednorodzinnych, takie jak https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Niektóre z nich mają odpowiednio opracowane wyszukiwarki, umożliwiające filtrowanie wyników zgodnie z konkretnymi parametrami. Warto skorzystać z tej opcji i np. ustawić metraż w ramach widełek oraz wybrać wymarzony styl i technologię. Dzięki temu możemy wybierać spośród kilkudziesięciu pasujących propozycji, a nie setek czy tysięcy projektów domów jednorodzinnych w różnej wielkości i dziesiątkach stylów.

Dom jest miejscem, w którym będziemy mieszkać prawdopodobnie do końca życia. Dlatego ważne jest, by wybrać projekt, który zapewni nam komfort niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Poza tym warto zadbać o wysoką jakość zastosowanych materiałów, niezależnie od tego, czy dom zostanie zbudowany z drewna, czy w technologii murowanej. W przypadku budowy domu bardziej opłaca się wydać więcej pieniędzy na początku, niż co kilka miesięcy czy lat borykać się z koniecznością napraw.