Pościel do sypialni – jaki materiał wybrać?

Odpowiednio dobrana pościel zapewni nie tylko komfort snu i stanie się prawdziwą ozdobą sypialni, ale i będzie praktyczna. Od rodzaju tkaniny, z której zostały wyprodukowane i uszyte komplety powłoczek na kołdrę i poduszki, zależy, jak pościel będzie się prezentować, prać i prasować. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne materiały na poszewki i które warto wybierać.

Pościel naturalna czy syntetyczna?

Bieliznę pościelową szyje się z materiałów naturalnych i syntetycznych. Pościel naturalna (np. z bawełny, wełny, lnu czy jedwabiu) zapewnia najlepszą wentylację. Dzięki temu mniej się pocimy podczas snu, nasze ciało wypoczywa, a skóra oddycha. Wilgoć jest wchłaniana przez materiał, dlatego nie tworzy się środowisko przyjazne do rozwoju bakterii. W praktyce oznacza to, że pościel z naturalnych materiałów jest przyjazna dla skóry, komfortowa i higieniczna.

Jeśli szukasz odpowiedniej pościeli dla siebie odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/101-posciele

Pościel z tkanin syntetycznych (np. syntetycznej satyny) blokuje prawidłowy przepływ powietrza. W czasie snu nasza skóra wtedy gorzej oddycha, my się pocimy, a wypoczynek przestaje być komfortowy. Niskiej jakości materiały syntetyczne stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, szybciej się niszczą i spierają.

Włókna na pościel

Tkaniny na pościel mogą powstawać z włókien bawełnianych, lnianych, wełnianych jedwabnych lub mikrofibr.
Obecnie największym zainteresowaniem użytkowników cieszy się pościel bawełniana, które doskonale się pierze, jest w miarę wytrzymała, nie traci szybko kolorów. Bawełna przepuszcza powietrze, pozwala skórze oddychać i doskonale chłonie wilgoć. Słabszą stroną bawełny jest jednak gniecenie, dlatego taką pościel niestety trzeba prasować po praniu. Z bawełny tka się wiele różnych tkanin – m.in. satynę, flanelę, korę, dżersej, adamaszek czy batyst, które różnią się wyglądem.

Lniana pościel doskonale sprawdzi się na jesień i zimę, ponieważ dobrze trzyma ciepło. Len można prać nawet w wysokich temperaturach, jest przyjazny dla alergików (posiada właściwości antyalergiczne i antystatyczne – nie przyciąga kurzu). Pościel lniana szybko jednak się gniecie, a jej prasowanie jest dość trudne.

Na zimę bardzo dobrze sprawdzi się pościel wełniana. Komplety takich poszewek są jednak droższe niż tych utkanych z bawełny czy lnu. Wełna doskonale izoluje przed chłodem, ale zarazem pozwala skórze oddychać, co chroni przed przegrzaniem. Najpopularniejszą tkaniną pościelową tkaną z włókien wełny jest elegancki kaszmir, który polecany jest alergikom (nie przyciąga kurzu).

Pościel jedwabna jest bardzo przyjemna w dotyku, gwarantuje dobrą wentylację powietrza i nie przyciąga kurzu. Eksperci potwierdzają, że chłodna jedwabna pościel koi nerwy i pozytywnie wpływa na skórę.

Mikrofibra to włókna syntetyczne, które są przyjemne w dotyku. Dużym plusem pościeli z mikrofibry jest odporność na gniecenie (takich poszewek nie trzeba prasować po praniu). Mikrofibra nie sprzyja rozwojowi roztoczy, dlatego taką pościel można prać w niższych temperaturach.

Partnerem artykułu jest Hurtownia Luka – https://hurtownialuka.pl