obrobka CNC

Obróbka CNC, czyli nowe technologie w rozwoju przemysłu

Dynamicznie zmieniające się wymagania rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach nieustanne optymalizowanie procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Podmioty produkcyjne czy też przemysłowe nie mogą sobie pozwolić na obniżenie wydajności pracy ani na moment, dlatego też poszukują kompromisowych rozwiązań. Jednym z nich jest inwestycja w technologię CNC. Czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować?

Obróbka CNC – co kryje się pod tajemniczym skrótem?

Computerized Numerical Control jest rozwinięciem angielskiego skrótu CNC. Na język polski można je przetłumaczyć jako sterowanie urządzeniami numerycznymi, które ma swoje zastosowanie w sektorze przemysłowym, głównie wytwórczym. Obrabiarki CNC to innowacyjne maszyny opierające swoje działanie na przetwarzaniu wartości binarnych i impulsowych na sygnały, które wywołują określone ruchy mechaniczne. Tą metodą można przeprowadzić np. wycinanie CNC w Warszawie i okolicach, jeśli stoimy przed wyzwaniem obróbki metalu o dość wymagających właściwościach.

Przeczytaj także: https://www.oceanstudio.pl/obrobka-cnc-w-przemysle-3-przyklady-jej-zastosowania/

Obrabiarka CNC – z czego się składa?

Obrabiarka sterowana numerycznie skonstruowana jest z kilku kluczowych elementów i podzespołów pozwalających na sprawne i schematyczne działanie urządzenia. Na obrabiarkę CNC składa się urządzenie wejściowe w postaci nośnika danych, który z kolei zawiera informacje niezbędne do sterowania procesem obróbki. Do prawidłowego funkcjonowania maszyny potrzebne są również napędy osi przesuwu i wrzeciona, a także przetwornik danych, który analizuje informacje. Kompletny system sterowania komputerowego pozwala działać obrabiarce CNC w sposób zautomatyzowany i w pełni dostosowanym do wymogów procesów obróbki nawet cienkich i odbijających światło metali.

Obrabiarki CNC – wysoka precyzja

Ogromną zaletą obróbki CNC jest niesamowita precyzja uzyskanych form oraz w pełni zautomatyzowany charakter procesów zachodzących wewnątrz mechanizmu. Obróbka materiałów odbywa się w sposób ciągły, niezakłócony, przez co osiągnięcie perfekcyjnych kształtów przy zachowaniu pierwotnych właściwości obrabianego metalu jest możliwa do zrealizowania. Każdy z trzech etapów produkcji: od wprowadzenia projektu komputerowego, przez jego przetworzenie aż po jego realizację, zachodzi w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne, przez co obróbka CNC zyskuje na efektywności.

Wycinanie plazmowe CNC

Innowacyjna technika wytwórcza pozwalająca na sprawną i szybką obróbkę metali przewodzących prąd, a w szczególności stali czarnej czy też aluminium. Cięcie blachy przy pomocy plazmy, czyli zjonizowanej materii, pozwala uzyskać gładkie krawędzie, a wszystko przy niskich kosztach eksploatacji. Plazma wykazuje się właściwościami umożliwiającymi przewodzenie prądu, a w wyższym natężeniu jest zdolna do generowania energii cieplnej i świetlnej. W ten sposób następuje perfekcyjne cięcie obrabianego materiału, którego grubość może sięgać nawet 20 mm. Obróbka CNC w Warszawie to doskonała okazja, aby błyskawicznie dokonać obróbki blachy bez zbędnego wysiłku.