mama z dzieckiem

Niedosłuch u dzieci – jak go rozpoznać?

Narząd słuchu stanowi bardzo istotny element codziennego funkcjonowania, bez którego trudno wyobrazić sobie komfortowe życie. Nabiera on jeszcze większego znaczenia w kontekście prawidłowego rozwoju u dzieci – wszelkie zaburzenia słuchu mogą prowadzić bowiem do poważnych konsekwencji w przyszłości. Dlatego też im wcześniej zauważymy pierwsze objawy niedosłuchu u najmłodszych, tym większa szansa na ich wyeliminowanie. Zatem jak rozpoznać problemy ze słuchem u dzieci? Podpowiadamy.

Niedosłuch u dzieci – jak wpływa na ich rozwój?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, dlaczego zauważenie problemów z prawidłowym słyszeniem u dzieci jest tak istotne. Schorzenia występujące w obrębie narządu słuchu automatycznie przekładają się na opóźnienie w nabywaniu innych, równie istotnych umiejętności, takich jak nauka mówienia czy rozumienie zależności społecznych. To z kolei powoduje kłopoty w szkole, zarówno pod względem edukacji, jak i nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami. Dlatego też warto nieustannie obserwować swoje dziecko już od pierwszych dni jego życia i reagować, gdy pojawią się pierwsze niepokojące sygnały mogące świadczyć o ubytku słuchowym.

Zobacz także: https://easyweb.pl/profilaktyka-chorob-sluchu-jak-im-zapobiegac/

Słuch u dziecka – na co zwrócić uwagę?

Każdy maluch tuż po narodzinach przechodzi szereg badań, w tym badaniom przesiewowym słuchu. To właśnie dzięki szpitalnej diagnostyce można szybko wychwycić problemy ze słuchem już na bardzo wczesnym etapie – jeśli badania wykazują nieprawidłowości, dziecko kierowane jest na dalszą obserwację. Należy być jednak czujnym – maluch w szpitalu może nie wykazywać niepokojących objawów, jednak z czasem jego narząd słuchu może zacząć zawodzić.

Dlatego też trzeba mieć oczy i uszy dookoła głowy. Warto kontrolować, czy dziecko reaguje na dźwięki z otoczenia oraz ludzki głos. Nie bez znaczenia okazuje się również moment, w którym zaczyna gaworzyć – jeśli dzieje się to grupo po 6. miesiącu życia – dziecko najprawdopodobniej wykazuje objawy niedosłuchu. Równie istotny okazuje się czas, kiedy maluch zaczyna wypowiadać swoje pierwsze słowa – jeśli po 12. miesiącu życia to należy zacząć działać. Wizyta u specjalisty może być nieunikniona, podobnie zresztą jak dobranie takich urządzeń jak aparaty słuchowe dla dzieci. Nie warto zwlekać z poradą u lekarza – czasem jest po prostu za późno, aby wdrożone leczenie pozwoliło dziecku nie odczuwać żadnego dyskomfortu związanego z ubytkiem słuchu. W przypadku, gdy inwestycja w aparat słuchowy okaże się nieunikniona, warto zajrzeć m.in. na stronę https://akademiaslyszenia.pl/ w poszukiwaniu optymalnego modelu urządzenia.