nagrobki

Nagrobki – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Nagrobki nie są wybierane zbyt często w naszym życiu. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji to warto wiedzieć, jakie czynniki brać pod uwagę przy zakupie konkretnego modelu. Warto również zapytać o właściwą wycenę w zakładzie kamieniarskim. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Nagrobki – wybór wielkości oraz materiału

Postawieniem nagrobka nie trzeba zajmować się bezpośrednio po pogrzebie. Warto jest dać sobie czas, aby emocje opadły i można było podjąć odpowiednie kroki w pełni świadomie i odpowiedzialnie. Jego wybór warto zacząć od określenia rozmiaru i dopasowania go do liczby pochowanych bliskich. Można także postawić taki nagrobek nieco większy, jeżeli w danym miejscu ma spocząć więcej członków rodziny. Do wyboru są nagrobki w Brzegu w wersji pojedynczej, podwójnej lub większej.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni materiał, z jakiego będzie wykonany pomnik. Warto, aby wybrany nagrobek był wytrzymały na różne warunki atmosferyczne i odporne na uszkodzenia. Poza kwestiami praktycznymi, będzie się on prezentować doskonale przez wiele lat. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami naturalnymi są granit, marmur oraz różnego rodzaju piaskowce.

Krzyże nagrobne oraz tabliczki – jak dopasować do pomnika?

Pomniki w Brzegu wyposażone są również w liczne elementy dekoracyjne. Podstawowym elementem jest umieszczenie na nagrobkach zdobionych liter lub tabliczek, które zawierają informacje o osobie zmarłej. Jej imię, nazwisko, data urodzenia oraz śmierci oraz epitafium to niemal obowiązkowe elementy nagrobku. Bardzo często umieszcza się również fragment cytatu bądź modlitwy. Każdy klient ma możliwość wyboru czcionki, kolorów, a nawet grafiki.

Bardzo często spotykane są również ozdobne krzyże nagrobne. Ich różnorodność w zakresie rozmiarów, sposobu wykonania, a także umieszczenia ich na pomniku pozwala na indywidualny dobór do własnych preferencji. Najczęściej wykonywane są z tego samego materiału, co nagrobek. Spotykane są również wersje ze stali nierdzewnej, zakonserwowanego drewna czy kamienia.