sprezone powietrze

Kluczowe parametry doboru sprężarki powietrza

Sprężarki powietrza to bardzo uniwersalne urządzenia, które znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak i w zakładach przemysłowych. Ich działanie polega na wytwarzaniu wysokiego ciśnienia gazu, a także wymuszaniu jego przepływu. Poszczególne rodzaje sprężarek różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia, dlatego w artykule podpowiadamy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Zasada działania i rozdaje sprężarek powietrza.

Działanie sprężarek powietrza polega zasysaniu podanego gazu oraz podwyższania jego ciśnienia do wymaganych parametrów wskutek procesu sprężania. Dodatkowo w urządzeniach montowane są chłodnice olejowo-powietrzne, które obniżają temperaturę, bowiem podczas procesu wydziela się znacząca ilość ciepła.

Sprężarki powietrza różnią się od siebie m.in. stosunkiem sprężania, z tego względu można podzielić je na wentylatory, dmuchawy i kompresory.

Poszczególne sprężarki powietrza charakteryzują się inną budową, na podstawie której wyróżnia się urządzenia wyporowe tłokowe, śrubowe, spiralne, membranowe oraz łopatkowe. Niektóre maszyny wyposażone są ponadto w tłoki wirujące – mówi specjalista z firmy Rolmasz w Żarach, która oferuje sprzedaż narzędzi pneumatycznych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprężarki powietrza?

Należy pamiętać o tym, że sprężarka powietrza nie może być wybrana przypadkowo! Podczas zakupów należy bowiem zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów – takich, jak:

  • wydajność sprężarki – jest to nic innego, jak zapotrzebowanie maszyn, które zużywają sprzężone powietrze. Ważne jest, aby sprężarka nie była ani przewymiarowana, ani za mało wydajna,
  • tryb pracy – w zależności od intensywności użytkowania wybrać można sprężarki, które na każde kilka minut pracy wymagają kilku minut „odpoczynku” lub modele, które zapewniają pracę ciągłą,
  • ciśnienie robocze – za niskie ciśnienie może sprawić, że niektóre maszyny mogą nie działać prawidłowo, za wysokie natomiast może skutkować większym zużyciem energii oraz pojawianiem się awarii sprężarki,
  • pojemność zbiornika powietrza – jest ona zależna od zapotrzebowania na sprężone powietrze. Wpływa na nią także tryb pracy sprężarki: mniejsze zbiorniki najczęściej wykorzystywane są w urządzeniach, które zapewniają pobór stały,
  • klasa czystości powietrza – na ten parametr wpływa bezpośrednio specyfikacja urządzeń, które działać będą w oparciu o sprężone powietrze. Niektóre z nich tolerują niewielkie ilości oleju, natomiast w innych nie powinny znaleźć się nawet jego śladowe ilości.

Warto pamiętać o tym, że podczas inwestowania w urządzenia tego typu należy zwracać uwagę na producenta – tylko rzetelne i profesjonalne firmy są w stanie zagwarantować najwyższą jakość wyrobów. Sprawdzone sprężarki w Żarach znaleźć można w sklepie Rolmasz. Każdy zakup warto skonsultować ze specjalistą, który zajmuje się obsługą klientów, stanowi to bowiem nieocenioną pomoc w trakcie wybierania odpowiedniego modelu.