W celu wykorzystania pełni potencjału nowoczesnych instalacji pneumatycznych, które obsługują różnorodne urządzenia przemysłowe, powszechnie stosuje się znormalizowane siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania. To urządzenia zdolne do wykonywania pracy w dwie strony, niezależnie od kierunku przepływu medium, czyli sprężonego powietrza. Zastosowanie tego typu rozwiązania zwiększa funkcjonalność instalacji i sprawia, że sprawność jej działania znacząco się zwiększa.
Jak działa pneumatyczny siłownik dwustronny?
W odróżnieniu od tradycyjnych konstrukcji jednostronnego działania wszystkie siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania mają zdolność do wytwarzania siły w dwóch kierunkach. Urządzenie zbudowane z cylindra, tłoka, szeregu uszczelnień i pokryw wytwarza siłę przy wysuwaniu i wsuwaniu tłoka, dzięki czemu może być wykorzystywane w wielu procesach przemysłowych. Siłowników pneumatycznych dwustronnego działania najczęściej używa się tam, gdzie istnieje potrzeba precyzyjnego przesuwania i obracania elementów, na przykład w systemach sortowania i pakowania produktów. Co warte podkreślenia, dzięki specyficznej konstrukcji tego typu siłowniki charakteryzują się dużą precyzją i szybkością działania, co jest niezwykle korzystne przy realizacji powtarzalnych prac, chociażby takich jak wspomniane wcześniej pakowanie.
Zalety siłowników pneumatycznych dwustronnego działania
Pomijając kwestię niskich kosztów zakupu i eksploatacji, co jest typowe dla wszystkich typów siłowników pneumatycznych, siłownik pneumatyczny dwustronnego działania wyróżnia się dużą precyzją i szybkością pracy. Dzięki wbudowanemu systemowi amortyzacji takie urządzenie może przesuwać wybrane elementy dokładnie w określony punkt, a następnie je zwalniać i powracać do pierwotnego ustawienia. Dystans przesunięcia elementu zależy przede wszystkim od długości skoku tłoka zainstalowanego w cylindrze siłownika. W sprzedaży znaleźć można pneumatyczne siłowniki dwustronne o różnej długości skoku i średnicy tłoka, co przekłada się na ich siłę działania i możliwe zastosowania. Oczywiście siła działania zależy przede wszystkim od ciśnienia powietrza w instalacji napędzającej siłownik pneumatyczny.
Gdy istnieje potrzeba przesunięcia elementu wykonawczego, a następnie jego powrotu w pozycję wyjściową, wówczas najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zastosowanie pneumatycznego siłownika dwustronnego działania. Użycie tego typu siłownika pozwala zrezygnować z montażu dwóch siłowników jednostronnego działania lub zastosowania innej, droższej lub bardziej zawodnej konstrukcji.