Jak kupić używane auto?

Jak kupić dobre używane auto?

Takie rozwiązanie wybiera 77% społeczeństwa, pozostałe 23% kupuje nowe auto z salonu. Badania pokazują, że Polacy wybierają używane auta, ponieważ po pierwsze wolę kupić kilku lub kilkunastu letnie auto oraz są zdania, że nie ma sensu kupować nowego samochodu, który już przy wyjeździe z salonu traci na wartości 10 a nawet 20 procent.

Polacy często decydują się na zakup aut używanych

Używane auto można kupić od znajomego handlarza, w komisie, u dealera, jak również w salonie poleasingowych aut. Zanim zaczniemy rajd po sprzedawcach z wyróżnionych przez siebie ogłoszeń pamiętajmy, że część spraw możemy załatwić przez telefon. Podczas rozmowy ze sprzedawcą ustalmy pochodzenie, i historię pojazdu, możliwość jazdy próbnej, oraz powód sprzedaży.

Następnie zweryfikujemy samochód po numerze VIN. Wskaże on nam między innymi historię tego pojazdu i jego wyposażenie, oraz informacje o kradzieży, a także akcje serwisowe.

Jeśli sprzedawca nie chce podać numer VIN, najlepiej odpuścić takie ogłoszenie

Sprawdźmy także centralną ewidencję pojazdów i kierowców. Znajdziemy tam między innymi dane techniczne samochodu, liczbę właścicieli, oraz informację czy samochód nie był kradziony. Przed oględzinami auta warto ustalić typowe usterki dla danego modelu.

Szukając ich w Internecie na forach, ważne jest aby przy szukaniu takiego auta przede wszystkim emocje odłożyć na bok. Warto zabrać ze sobą znajomego bądź kogoś z rodziny, kto nie będzie tak podekscytowany kupnem nowego auta jak my. Najlepiej oglądać samochód w świetle dziennym i umyty.

Podczas oglądania auta włączajmy wszystko co się da, weryfikujemy całe wyposażenie użytkowe samochodu. Ważne jest aby sprawdzić szyby. Auto może być bezwypadkowe, a szyba wymieniona na skutek zarysowania, czy pęknięcia. Warto jednak pamiętać, że każde auto używane ma przeszłość kolizyjną, czy wypadkową.

Najistotniejszy tutaj jest stan licznika. Cofanie ich to prawdziwa plaga. Często trudno jest ustalić, czy faktyczny przebieg samochodu jest wiarygodny.

Jazda testowa, to obowiązkowy element przy kupnie używanego samochodu

Jeśli wszystko jest w porządku i nadal jesteśmy zainteresowani kupnem samochodu, warto sprawdzić je w profesjonalnej stacji obsługi pojazdów.

Kupno używanego samochodu może być procesem długotrwałym, znalezienie wymarzonego auta może być prawdziwą drogą przez mękę. Co jest dobre, możemy ten proces znacznie skrócić udając się na rynek aut poleasingowych. Dzięki temu nie znajdziemy tam zajeżdżonych aut, które zaliczyły każdy krawężnik.