Jak działają konta oszczędnościowe?

Jeśli nieco gubisz się w licznych produktach bankowych, jakie oferują swoim klientom instytucje finansowe, zacznij od podstaw. W artykule wyjaśniamy, co to jest konto oszczędnościowe i jak ono działa. Czy warto je posiadać? Przybliżamy to zagadnienie, tak aby każdy mógł się dowiedzieć, na czym polega założenie, funkcjonowanie i likwidacja takiego konta.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to produkt oferowany przez banki klientom indywidualnym, który zabezpiecza zdeponowane pieniądze. Zakładając konto oszczędnościowe, możesz mieć pewność, że Twoje środki finansowe znajdują się w bezpiecznym miejscu, czyli w banku bądź spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Poza całkowitą gwarancją bezpieczeństwa jest to usługa, dzięki której można również zaoszczędzić sporo własnych środków pieniężnych. Jak sama nazwa wskazuje, konto daje możliwość zarabiania na odsetkach od wpłat.

Czy warto zakładać takie konto?

Oczywiście, że tak. Na ten produkt bankowy możesz zdecydować się w dowolnej chwili. Jednak przed założeniem rachunku oszczędnościowego należy uważnie przeczytać wszystkie warunki dotyczące umowy, którą podpisujesz z danym bankiem. Na pierwszy plan wysuwa się wysokość oprocentowania. To podstawowa rzecz, jaką powinieneś sprawdzić. Istnieją banki, które wymagają wpłacenia odpowiedniej kwoty już na samym początku. Dlatego też warto sprawdzić, to co podpisujemy w danym momencie.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Zakładanie konta oszczędnościowego to bardzo szybki proces, niewymagający spędzenia dłuższego czasu w banku. Jak działa taka procedura? Wyjaśnia nam to specjalista z Banku Spółdzielczego w Poznaniu: „Zakładanie konta oszczędnościowego nie jest skomplikowane. Jest to umowa o depozyt bankowy, którą zakłada się na nazwisko klienta. Procedura trwa kilka minut. Warto wiedzieć, że w przypadku ogłoszenia bankructwa konkretnej placówki bankowej, mamy zagwarantowany zwrot zebranych oszczędności. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się spłatą takich funduszy. Nie musimy się więc martwić o nasze oszczędności”. Trzeba dodać, że BFG może zwrócić deponentowi równowartość do 100 000 euro.

Likwidacja konta oszczędnościowego

Czasami po założeniu konta oszczędnościowego, stwierdzamy fakt, że jednak nie jest nam ono potrzebne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z niego zrezygnować. Należy tylko wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć na miejscu. Niektóre banki mają indywidualne procedury, ale przeważnie termin likwidacji konta trwa do 14 dni roboczych.