Jak czyścić skórzaną kurtkę? Tylko sprawdzone sposoby!

Szukasz sprawdzonych metod na wyczyszczenie skórzanej kurtki, by odnowić jej blask i świeżość? Sprawdź nasze porady i odnów swoją kurtkę w kilka minut!

Skórzane kurtki to hit, który jest aktualny od pokoleń. Jedni kochają, drudzy nienawidzą, ale nie można jej odmówić jednego – nie da się na nią nie zwrócić uwagi.

Jak wyczyścić skórzaną kurtkę?

Kurtka skórzana powstała w późnych latach 20. XX wieku z myślą o motocyklistach. Kolejne pokolenia pokochały skórzaną kurtkę – muzycy, młodzież, gwiazdy filmowe. Wszyscy ubierali się w skórę. Najpopularniejszy model kurtki – ramoneska – posiada charakterystyczny zamek błyskawiczny, wszyty na skos. Pasek z klamrą na dole kurtki miał ściskać ją, by lepiej przylegała do ciała i chroniła motocyklistę przed chłodem. Praktycznym dodatkiem była kieszonka na zapalniczkę na lewej piersi. Po jakimś czasie użytkowania kurtki należy poddać ją czyszczeniu. Czy istnieje jeden idealny sposób na wyczyszczenie skórzanej kurtki? Niestety nie.

Jak wyczyścić skórzaną kurtkę krok po kroku?

Kurtki, w zależności od rodzaju skóry (naturalna, zamszowa itp.) wymagają innych środków czyszczenia. By jej nie zniszczyć, zalecamy delikatne czyszczenie w warunkach domowych. Jeśli kurtka wymaga specjalistycznego czyszczenia – lepiej oddać ją w ręce specjalistów w pralniach chemicznych.

Samodzielne czyszczenie należy zacząć sprawdzenia zaleceń na metce. Trzymając się wytycznych na pewno nie zniszczysz sobie kurtki.

Aby usunąć kurz z gładkiej, skórzanej kurtki zacznij od przecierania kurtki wilgotną ściereczką z bawełny lub mikrofibry. Jeśli posiadasz plamy na kurtce skórzanej lub chcesz ją odświeżyć, możesz użyć następujących środków:

  • specjalne środki do czyszczenia skór – każdy profesjonalny sklep z ubraniami i akcesoriami skórzanymi powinien posiadać tego typu płyny. Pozwoli on usunąć plamy oraz zabezpieczy i odświeży skórę,
  • cytryna – a dokładniej woda z cytryną – nasączoną ściereczką przecieraj skórę regularnie, aby dodać jej blasku,
  • gliceryna – wymieszaj wodę z gliceryną jeśli zauważyłeś, że kurtka powoli zaczyna mieć pęknięcia. Namocz gąbkę mieszanką i przecieraj kurtkę, a skóra stanie się miękka.

Po czyszczeniu kurtki, użyć preparatu, który pomoże ją zaimpregnować. Dzięki temu ubranie zostanie czyste na dłużej – żadne czynniki zewnętrzne przez jakiś czas nie będą na nią oddziaływać.

Czy kurtkę skórzaną można prać w pralce?

Można, lecz zalecana jest szczególna ostrożność. Maksymalna temperatura prania nie powinna przekraczać 30-35 ℃, a także nie powinno się ustawiać pralki na maksymalne obroty podczas wirowania. Program prania dla skór to program delikatny lub dla wełny. Wymagane są również specjalistyczne środki do prania skór. Mokrą kurtkę należy powiesić na mocnym wieszaku (skóra będzie ciężka). W zależności od wielkości kurtki, może ona schnąć nawet kilka dni. Jeśli nie czujesz się na siłach prać kurtkę skórzaną własnoręcznie – oddaj ją do pralni.