Aranżacja pomieszczeń w firmie

Jak aranżować pomieszczenia specjalne w firmie?

Każda firma, zwłaszcza działająca w szeroko rozumianych usługach, oferująca swoje usługi online posiada pomieszczenia specjalistyczne, np. kancelarie tajne, sale spotkań, biura zarządu czy serwerownie. Wymagają one zupełnie innej organizacji i ochrony.

Aranżacja biura to nie tylko aranżacja pomieszczeń pracowniczych i socjalnych, recepcji, open space ale również tak zwanych pomieszczeń specjalnych, do których możemy zdecydowanie zaliczyć:

– serwerownie i laboratoria,
– pomieszczenia badawcze,
– tajne kancelarie,
– biura zarządów firm,
– innego rodzaju pomieszczenia techniczne.

Jak widać z powyższego zestawienia każda firma, zwłaszcza większa (IT, usługowa, handlowa, sklepy i platformy handlowe) mają swoje pomieszczenia specjalistyczne, które są strategiczne z punktu widzenia ich funkcjonowania. Np. na serwerach mogą być przechowywane bardzo wrażliwe dane, których utrata mogłaby się wiązać z karami finansowymi oraz upadkiem firmy. Stąd konieczność stosowania odpowiednich rozwiązań.

Zobacz także: https://www.oceanstudio.pl/jak-poprawnie-zabezpieczyc-serwerownie/

Standardowa ochrona

Niezwykle ważna jest ochrona tego rodzaju pomieszczeń. Na szczęście dostępne są już rozwiązania, które pozwalają na sprawdzoną aranżację. Systemy ochrony możemy przede wszystkim podzielić na tradycyjne, czyli np. kompleksowe zabezpieczenie od strony ścian, stropów, drzwi, okien, zastosowanie np. kratownic. Inne elementy to oczywiście nowoczesne systemy elektronicznego dostępu, alarmy, systemy kamer monitoringu. Dodatkowym plusem jest również ochrona fizyczna, poprzez pracowników ochrony.

Nowoczesne systemy ochrony

W przypadku pomieszczeń specjalnych jak np. serwerownie zdecydowanie powinniśmy zainwestować w nowoczesne oprogramowanie, które uniemożliwi zainfekowanie systemów, włamaniom, kradzieży danych. Dużą popularnością cieszą się również tak zwane klatki Faradaya.

Klatka Faradaya to specjalne zabezpieczenie, które chroni pomieszczenie serwerowni przed niszczącym działaniem pola elektromagnetycznego. Można się również spotkać z określeniem „kabiny elektromagnetyczne”. Klatka Faradaya posiadająca specjalną osłonę wykonaną z materiału przewodzącego, nie przepuszcza fal elektromagnetycznych zarówno z zewnątrz jak i na zewnątrz.

Odpowiednio zastosowana klatka Faradaya zapewnia ochronę w zakresie filtrowania, ekranowania i zabezpieczania elektrostatycznego. Dzięki temu nasze dane będą w profesjonalny sposób zabezpieczone przed kradzieżą.