systemy informatyczne

Integracja systemów informatycznych – ile kosztuje? Czy warto się na nią zdecydować?

Wykorzystywane w firmie oprogramowanie informatyczne powinno być przede wszystkim realnym wsparciem zachodzących w przedsiębiorstwie procesów. Jego podstawowym zadaniem jest automatyzacja pracy. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Często przyczyną rozczarowania jest niekompatybilność poszczególnych narzędzi. Niemożliwe staje się więc przesyłanie danych czy korzystanie z oprogramowania przez wielu użytkowników. Integracja systemów informatycznych staje się w takiej sytuacji wręcz obowiązkiem. Jak zabrać się za jej wdrożenie?

Co to jest integracja systemów informatycznych?

Z problemami z oprogramowaniem zetknął się z pewnością niemal każdy użytkownik systemów informatycznych. Przejawia się to chociażby w formatach niewspieranych przez wybrany program, braku możliwości zapoznania się z niektórymi typami plików czy przesłania danych na inne urządzenia.

To, co w prywatnym życiu sprawia jednak wyłącznie drobne problemy i wiąże się z koniecznością znalezienia alternatyw, jest zdecydowanie większym problemem w przypadku biznesowego wykorzystania produktów. Problemy z efektywnym używaniem zasobów oznaczają w takim ujęciu wymierne straty, a niekompatybilne oprogramowanie może sparaliżować działanie każdej firmy.

O spójność danych można zadbać dzięki integracji systemów informatycznych, przeprowadzanej przez takie podmioty jak katowicki Kotrak.com. Opracowanie odpowiedniego schematu działania i platformy umożliwiającej komunikację pomiędzy środowiskami pozwala na prawidłowy przepływ dokumentów. Zapewnia też możliwość wykorzystania całego potencjału narzędzi informatycznych będących w posiadaniu firmy.

Integracja systemów informatycznych: przykłady z rynku

Znajduje ona bardzo szerokie zastosowanie w świecie biznesu. Pojawia się przy tym szczególnie często w przypadku np. fuzji dwóch podmiotów, które do tej pory wykorzystywały różne, niekompatybilne ze sobą narzędzia. Z drugiej strony potrzeba integracji systemów informatycznych, jest często związana na przykład z wymianą wykorzystywanych w firmie urządzeń czy podjęciem współpracy z nowymi klientami lub kontrahentami.

Wówczas może okazać się, że przepływ danych jest utrudniony, co przekłada się bezpośrednio na komfort i efektywność pracy. Taka potrzeba pojawia się również w czasie cyfrowej transformacji firmy, kiedy pojawiają się w niej nowe rozwiązania informatyczne, które nie zawsze będą umożliwiały harmonijne przejście do nowego modelu pracy i wygodne wykorzystanie posiadanych zasobów.

Opracowanie modelu integracji

Kluczową rolę w całym tym procesie odgrywa właściwie dobrany model integracji. Informatyka ma pod tym względem bardzo dużo do zaoferowania. Dobór właściwego specjalisty pozwoli na opracowanie najbardziej skutecznej metody integracji systemów informatycznych. Dostępnych jest przy tym kilka modeli działania, uzależnionych zarówno od zakładanych efektów i potrzeb, jak i realnych możliwości organizacyjnych czy finansowych firmy.

Warto więc postawić przede wszystkim na współpracę z dostawcą, który zadba nie tylko o spójność danych i dostarczenie odpowiedniego rozwiązania technologicznego, ale skupi się przy tym na kwestiach czysto biznesowych. W wielu przypadkach wybór odpowiedniej metody integracji systemów komputerowych staje się dla firmy przepustką do zdecydowanie wyższej efektywności i pozwala na satysfakcjonujące wykorzystanie zasobów. Co warto podkreślić, taka inwestycja w firmę nie zawsze musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi.