Dieta ketogeniczna – jakie składniki znajdują się w jej jadłospisie?

Założenia diety ketogenicznej można opisać w skrócie w następujący sposób: trzeba jeść tłuszcze, aby następnie móc je spalić. Zwykle stosuje się ją po to, aby walczyć z nadprogramowymi kilogramami, ale nie jest powiedziane, że nie może być ona wprowadzona do jadłospisu osoby, która ma problemy z nadciśnieniem czy też cukrzycą. Na czym polega jej działanie? Co powinno znaleźć się na naszych talerzach, gdy mówimy, że przeszliśmy na dietę keto? Podpowiadamy.

Dieta ketogeniczna a catering dietetyczny

Na rynku jest wiele firm z zakresu cateringu dietetycznego, które oferują możliwość wprowadzenia do naszego jadłospisu dań na bazie diety ketogenicznej. Dieta pudełkowa jest tu o tyle dobra, że nie musimy się zastanawiać nad tym, co powinniśmy jeść, a czego nie, w jaki sposób łączyć składniki oraz jak rozkładać ich kaloryczność. Jedzenie dietetyczne z dowozem pozwoli zaoszczędzić w dużym stopniu nasz czas. Nie musimy głowić się nad tym, jakie dania przygotować ani też poświęcać czas na zakupy i gotowanie. Catering pudełkowy niweluje wszystkie te problemy. Codziennie o tej samej porze jedzenie zostanie dostarczone nam do domy czy biura, słowem – we wskazane przez nas miejsce. Co istotne, dieta zostanie dopasowana do naszych potrzeb oraz preferencji. Dzięki temu możemy jeść to, co lubimy i jednocześnie w równych odstępach czasowych. Warto wybrać catering dietetyczny w którym możemy skonsultować się z dietetykiem, który może skomponować nasz jadłospis. Niewskazane jest przejście na dietę ketogeniczną na tak zwaną własną rękę.

Szukasz diety odpowiedniej dla siebie? Skontaktuj się ze specjalistami z diet4u.pl

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna polega na zwiększeniu podaży tłuszczów i zmniejszeniu spożywania węglowodanów. W praktyce na ten sposób odżywiania mogą przejść tylko i wyłącznie osoby, u których nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Ten sposób odżywiania powinien być kontrolowany zarówno przez lekarza, jak i dietetyka.

Na jakich zasadach działa dieta ketogeniczna? Jej zadaniem jest wprowadzenie naszego organizmu w stan ketozy, co w praktyce oznacza, że zapasy tłuszczów zgromadzonych w tkance tłuszczowej zostają spalane. Założeniem diety jest spożywanie tłuszczów w takiej ilości, aby stanowiły one od 75 do 90 procent naszego zapotrzebowania energetycznego. Pozostała część energii powinna pochodzić z węglowodanów (3 proc.) oraz białek (10 proc.).

Co jeść w diecie ketogenicznej?

Przechodząc na dietę ketogeniczną warto zdać sobie sprawę z tego, że nie powinniśmy spożywać jakichkolwiek produktów, które stanowią dobre źródło białka. Nie bez znaczenia mają także lipidy, które organizm może pozyskać z dostarczanego mu jedzenia. Świetnym rozwiązaniem jest więc spożywanie majonezu, masła czy tłuszczów roślinnych. Kategorycznie powinniśmy zrezygnować ze słodyczy, produktów zbożowych, syropów, lodów oraz dżemów.

Bardzo ważne jest to, aby dieta ketogeniczna była prawidłowo zbilansowana, co w praktyce oznacza, że warto powierzyć przygotowanie menu dietetykowi. Wielu znajdziemy w cateringach dietetycznych. Przygotowują jadłospisy wedle indywidualnych potrzeb oraz kondycji organizmu.

Zobacz także: https://www.e-szkrab.pl/wspierac-odpornosc-dziecka/

Efekty diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna przyczynia się do dość szybkiej utraty masy ciała, jednak tempo spalania tłuszczów zależy już od naszych indywidualnych predyspozycji, a ponadto od masy wyjściowej. Należy wiedzieć o tym, że w pierwszej fazie jej stosowania mogą (ale oczywiście nie muszą) pojawić się efekty uboczne. Wśród nich najczęściej wymienia się zaparcia, ospałość, a także zawroty głowy.