okna energooszczedne

Czym wyróżniają się okna energooszczędne?

O tym, że okna są energooszczędne, zapewniają wszyscy producenci. Jest to prawdą, bo ze względu na zmiany w przepisach w sprzedaży dostępne są jedynie okna, które spełniają określone normy jakości. Dzięki temu możemy dopasować rodzaj okien do m.in. posiadanego budżetu, nie tracąc na jakości. Co wpływa na ograniczenie strat energii cieplnej? Jak okna przeciwdziałają wychładzaniu się powyniszczań w zimie? Podpowiadamy.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Okna energooszczędne to okna, dzięki którym można uniknąć strat energii cieplnej, które przekładają się nie tylko na stan domowego budżetu, zwiększając rachunki na ogrzewanie, ale także niekorzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Większa produkcja energii cieplnej to większe zanieczyszczenie środowiska, które wpływa na zdrowie każdego z nas. Wymiana okien na nowoczesne okna energooszczędne to podstawa termomodernizacji budynku. Wraz z ocieploną elewacją oraz m.in. systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwalają one zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. To niezwykle ważne, bo ceny energii cieplnej stale rosną, co utrudnia cieszenie się komfortem termicznym w sezonie grzewczym.

Jakie parametry mają energooszczędne okna?

Parametry okien, które decydują o ich szczelności, zmieniały się w ostatnich latach kilkukrotnie. Obecnie współczynnik przenikania ciepła, który jest jednym z najważniejszych parametrów podczas wyboru okien, powinien wynosić maksymalnie 0,9 W/(m²·K). Dotyczy to zarówno okien z PCV, jak i okien drewnianych i aluminiowych. Nowoczesne, energooszczędne okna oferuje np. firma Max Handel. Na przenikanie ciepła przez okno wpływa proces jego produkcji. Należy zwrócić uwagę na pakiet szybowy, system profili okiennych, a także parametry ramki międzyszybowej. Ze względu na konieczność spełnienia nowych norm, producenci oferują obecnie okna z pakietami minimum trzyszybowymi, które dodatkowo zostały wyposażone w „ciepłą” ramkę międzyszybową. Warto wiedzieć, że same okna, choć energooszczędne, nie muszą ograniczać strat energii cieplnej, bo wystarczą niewielkie błędy podczas ich montażu, aby powstały mostki termiczne i nieszczelności, dlatego wybierając i montując okna, powinniśmy korzystać z pomocy fachowców.