Tanie ogrzewanie domu

Czy dom można tanio ogrzać?

Wybór najlepszej metody ogrzewania to często zmora prawie każdego inwestora. Z jednej strony chęć bycia ekologicznym, z drugiej komfort obsługi i oczywiście koszt instalacji i późniejszych rachunków. Co wybrać, aby mieć zapewniony komfort cieplny i nie drenować kieszeni?

Chcąc mieć komfortowy do mieszkania i stosunkowo tanio do ogrzewania dom warto na początku dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego projektu. Metraż, który mamy do ogrzania w dużej mierze determinuje to, jakie będą nasze rachunki. Wybierając projekt domu szczególną uwagę warto również zwrócić na posadowienie budynku i rozkład pomieszczeń. Wnętrza mniej używane lub gospodarcze w miarę możliwości powinny się znajdować od strony północnej, a wnętrza użytkowe (salon, pokoje gościnne, sypialnie) od strony bardziej nasłonecznionej. Wtedy wybór sposoby ogrzewania domu będzie łatwiejszy.

Dobra izolacja, tańsze ogrzewanie

Na rynku funkcjonuje wiele ciekawych metod ogrzewania. Pompy ciepła, ogrzewanie gazowe, klimatyzacja, ekogroszek – możliwości jest wiele i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Aby obniżyć zapotrzebowanie domu na ciepło warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji: ścian zewnętrznych, dachu, fundamentów, podłogi. Im izolacja (np. styropianowa) bardziej ciągła, tym mniejsze straty ciepła, brak mostków termicznych, wilgoci w domu. Lepsza izolacja to również możliwość instalacji bardziej ekologicznego rozwiązania.

Szczelne okna również są ważne

Dobre okna, w połączeniu z dobrym systemem grzewczym, dobrze dobranym kotłem gazowym lub innym sprawią, że rachunki za ogrzewanie będą niższe. Przy wyborze okien trzeba zwracać uwagę na parametry okien, współczynniki przenikania ciepła oraz tak zwany dobry i ciepły montaż. Od strony północnej warto montować cieplejsze okna, od bardziej nasłonecznionej okna o większej przepustowości światła.

Zobacz także: https://www.oceanstudio.pl/aranzacja-lazienki-jaki-grzejnik-wybrac/

Wybór odpowiedniego kotła, grzejników, sterowania

Aby grzać stosunkowo tanio i komfortowo trzeba wybrać odpowiedni kocioł grzewczy (gazowy, ekogroszkowy, na pellet) lub w przypadku ogrzewania decentralnego inne urządzenia grzewcze. Nie warto się sugerować wyłącznie ceną, łatwością montażu, energooszczędnością, łatwością użytkowania, brakiem awaryjności. Im wyższej klasy sprzęt grzewczy, tym mniejsze zużycie paliwa i lepsza wydajność. Nie bez znaczenia jest oczywiście wybór doświadczonej firmy, która zajmie się projektowaniem instalacji, wykonaniem, montażem i ewentualnym serwisem.